Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
5 Shenja delikate që mund të tregojnë se keni  problem me zemër

A dyshoni se diçka nuk është në rregull me zemrën tuaj? Kujdes nga simptomat më poshtë dhe vizitoni menjëherë mjekun nëse ndonjë nga to ju shqetëson.

Falë edukimit në lidhje me ushqimin e shëndetshëm dhe përparimet në trajtim, tani më pak njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës sesa në të kaluarën. Thënë kështu, arteriet e bllokuara të zemrës janë ende shkaku numër një i vdekjes në Shtetet e Bashkuara. Edhe pse simptomat e sulmit në zemër mund të jenë një shenjë e parë e frikshme e telasheve (dhe mbani në mend se gratë kanë simptoma të ndryshme nga burrat), ndonjëherë trupi ofron të dhëna më delikate se diçka nuk është në gjendje të keqe.

Më poshtë është një listë e simptomave që mund të jetë një nxitje për një bisedë me mjekun tuaj. Por ato gjithashtu mund të shkaktohen nga një numër gjërash të tjera, kështu që mos u frikësoni.

(Shumë nga këto janë gjithashtu simptoma të anemisë. Vetëm mjeku juaj i vërtetë – jo Dr. Google – mund t’ju thotë vërtet nëse këto simptoma nënkuptojnë ndonjë gjë.

Ndiheni jashtëzakonisht të lodhur

Kjo nuk është vetëm mungesë e gjumit; është lodhje ekstreme.

“Shumë gra janë afër një sulmi duke supozuar se nuk është asgjë dhe se do të ndjehen më mirë, por në realitet mund të jetë një shenjë e zemrës suaj”, thotë Suzanne Steinbaum.

Arsyeja pse ndjeheni në atë mënyrë është se: “Sulmi vjen në mungesë të oksigjenit; Zemra lufton dhe përpiqet t’i japë oksigjen trupit tuaj”.

Nëse kjo është simptoma juaj e vetme, ju mund të bisedoni me mjekun tuaj, por mos përfundoni se keni probleme në zemër vetëm në bazë të kësaj.

Këmbët tuaja fryhen

Ënjtja e këmbëve mund të ndodhë për një seri arsyesh të llojllojshme, të tilla si shtatzënia, venat me variçe, ose kur udhëtoni dhe keni aftësi të kufizuar për të lëvizur. Mund të jetë gjithashtu një shenjë e dështimit të zemrës, një gjendje kronike në të cilën zemra pompon gjakun në mënyrë joefikase.

“Ënjtja gjithashtu mund të ndodhë kur valvula e zemrës nuk mbyllet normalisht,” thotë Michael Miller, MD, profesor i mjekësisë kardiovaskulare.

Disa ilaçe për presionin e gjakut dhe diabetin gjithashtu mund të shkaktojnë ënjtje, thotë Dr Miller.

“Ënjtja e këmbëve që lidhet me zemrën zakonisht shoqërohet me simptoma të tjera që përfshijnë gulçim dhe / ose lodhje,” thotë ai.

 Nëse kohët e fundit keni pasur ënjtje të këmbëve, vizitoni mjekun tuaj për të përcaktuar shkakun dhe mënyrën më të mirë për ta trajtuar atë.

Ju keni dhimbje ekstreme kur ecni

Nëse muskujt e këmbës ngurtësohen kur ngjiteni, ecni ose lëvizni, ndërsa ndjeheni më mirë kur pushoni, mos ia vini fajin pleqërisë ose mungesës së stërvitjes (megjithëse këto gjëra me siguri mund të jenë fajtorët). Mund të jetë një shenjë e sëmundjes arteriale periferike, e njohur edhe si PAD. PAD është një ndërtim i pllakës yndyrore në arteriet e këmbëve që lidhet me një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës. Nëse keni PAD ka një shans 50% që ju gjithashtu keni bllokim në njërën nga arteriet e zemrës, thotë Dr. Miller.

 Lajmi i mirë? PAD (dhe sëmundja e zemrës për atë çështje) është një gjendje e shërueshme.

Keni marramendje

Përsëri, kjo është një nga ato simptoma që mund të ketë shumë shkaqe që nuk lidhen me zemrën. Nëse keni qenë ndonjëherë në palestër, mund të keni parë shenja paralajmëruese për të ndaluar ecjen, vrapimin, çiklizmin ose shkeljet eliptike nëse ndiheni gati për tu alivanosur.

 Kjo simptomë mund të shkaktohet nga dehidratimi ose sepse “u ngritët shumë shpejt”, por nëse ndodh rregullisht, atëherë bisedoni me mjekun tuaj për të parë nëse efektet anësore të ilaçeve, problemet e veshit të brendshëm, anemia ose, më rrallë, problemet e zemrës janë fajtorë. Kjo gjendje tjerrëse mund të shkaktohet nga bllokimet në arteriet që zvogëlojnë presionin e gjakut ose nga valvulat e dëmtuara që nuk mund të mbajnë presionin e gjakut, thotë Dr Miller.

Keni vështirësi në frymëmarrje

Pavarësisht nga klasa juaj tre-javore e çiklizmit, ju mbusheni frymë duke ngjitur shkallët ose kolliteni shumë. Mund të jetë astma, anemia, një infeksion ose rrallë një problem me valvulat e zemrës ose aftësia e tyre për të pompuar gjak.

“Grumbullimi i lëngjeve që prek anën e majtë të zemrës mund të prodhojë frymëmarrje që simulon astmën bronkiale”, thotë Dr. Miller.

 “Pasi valvula të jetë fikse, lëngu nuk ndërtohet më në mushkëri dhe pacienti merr frymë më lehtë.”

Meqenëse stërvitja mund të forcojë zemrën, kontrollojeni këtë simptomë që të mos ndërhyjë në aftësinë tuaj për të zhvilluar një stërvitje të mirë./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë