Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Përfitimet shëndetësore nga amaranti

A e dini se nga konsumimi i amarantit, keni përfitime të shumta shëndetësore?

Është një burim i madh i proteinave, fibrave, manganit, magnezit, fosforit dhe hekurit. 

Përforcues i eshtrave – Kalciumi i pranishëm në amarant lejon trupin të përdorë këtë mineral për riparimin dhe përforcimin e eshtrave. 

Lufton diabetin – Me vetëm një filxhan amarant do të siguroni mbi 100 për qind dozën e rekomanduar ditore të manganit, i cili shërben si një parandalues ​​i diabetit dhe ndihmon në reduktimin e niveleve të larta të sheqerit në gjak.

Amaranti është pa gluten, kështu që njerëzit me ndjeshmëri ose intolerancë ndaj glutenit janë të lirë të konsumojnë Amarantin.

Të gjitha pemët dhe perimet e freskëta si dhe produktet Bio&organike i gjeni tek Tregu Ditor. /Familja Jone

No photo description available.

Youtube

Arkiva

Kategoritë