Sht, Sht 23, 2023
Banner Top
Banner Top
Hani shëndetshëm teksa ushqeni me gji!

Ushqyerja me gji ka shumë përfitime për nënat dhe foshnjat.

 Për shembull, ushqyerja me gji mund të:

Mbrojë fëmijën tuaj nga infeksioni dhe sëmundja

Zvogëlon rrezikun e disa sëmundjeve si sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2, kancerin e vezoreve dhe kancerin e gjirit.

Marrja e ushqimeve të shëndetshme ndërsa jeni duke ushqyer me gji do t’ju ndihmojë ju dhe fëmijën tuaj të merrni ushqyesë të duhur.

Shumica e njerëzve mund të marrin të gjitha ushqimet që u nevojiten duke ndjekur një model të shëndetshëm të ngrënies. Nëse shqetësoheni për marrjen e ushqyesve të mjaftueshëm gjatë dhënies së gjirit, pyesni mjekun tuaj për marrjen e një multivitamini.

Ndiqni një model të shëndetshëm të ngrënies.

Për të marrë ushqyes që ju nevojiten gjatë dhënies së gjirit, ndiqni një model të shëndetshëm të ngrënies. Për shembull, përfshini këto ushqime në dietën tuaj:

Një shumëllojshmëri të perimeve dhe frutave

Ushqim deti, mish i mprehtë dhe shpezë, vezë, fasule, bizele, arra pa salcë dhe farëra, dhe produkte soje

Qumësht pa yndyrë ose yndyrë të ulët, kos, dhe djathë

Kokrra të plota si orizi ngjyrë kafe dhe 100% bukë gruri

Drithëra të fortifikuara (drithërat me hekur shtesë dhe acid folik).

Pini shumë lëngje

Trupi juaj ka nevojë për lëngje shtesë kur jeni duke ushqyer me gji për të qëndruar të hidratuar. Provoni të pini një gotë ujë çdo herë që ushqeni fëmijën me gji.

Kufizoni pijet me kafeinë dhe sheqerna të shtuar

Bisedoni me mjekun tuaj se sa kafeinë është e sigurt për ju për të pirë

Kufizoni pijet me sheqer të shtuar

Nëse keni pyetje, bisedoni me mjekun tuaj./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë