Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Çfarë ndodhë me trupin tuaj nëse hani mjaltë përpara se të flini?

Pothuajse të gjithë dimë për përfitimet që kemi nëse konsumojmë mjaltë. Mjekët mjaltën e quajnë si super-ushqim, për shkak të shumë vlerave ushqyese që ka.

Por cfarë ndodhë nëse konsumoni mjaltë përpara gjumit?

Triptofani, është një përbërës që ka mjalta – një hormon që ndihmon në relaksimin e trupit dhe i jep sinjal trurit që ‘është koha për gjumë’. Nëse konsumoni mjaltë pëpara se të flini ju do të bëni një gjumë të rehatshëm.

Mjalta ndihmon gjithashtu edhe në nivelizimin e presionit të gjakut. Ka shumë faktor që ndikojnë në rritjen e tensionit të gjakut, por mjalta mund të ndikojë që ta stabilizojë atë. Kjo për arsye që përmban antioksidantë.

Pikërisht për shkak të antioksidantëve, mjalta forcon edhe sistemin imuntar duke i luftuar mikroroganizmat e ndryshme.

Një prej mënyrave më natyrale për të mënjanuar rrudhat – është konsumimi i përditshëm i mjaltës. është gjithmonë ide e mirë që të aplikoni mjaltën në lëkurë, sidomos pak para gjumit./Familja Jone

Youtube

Arkiva

Kategoritë