Hën, Nën 27, 2023
Banner Top
Banner Top
A e ndihmon një pilulë e bërë nga domatja shëndetin e zemrës?


Me shije dhe i lëngshëm, me aromë për receta kaq të mrekullueshme, nuk është çudi që domatja është një favor i fortë për shumicën e britanikëve.

Por ngrënia e këtij fruti të kuq nuk është thjesht një kënaqësi, por gjithashtu siguron një mori të mirë të përfitimeve shëndetësore të papritura.

Përkundër madhësisë së tyre të vogël, domatet përmbajnë vitamina dhe grusht mineralesh.

Ato përmbajnë kalium, i cili është i lidhur me shkallë më të ulët të sëmundjeve të zemrës, dhe Vitamina K, e cila është e nevojshme për mpiksjen e gjakut dhe shërimin e plagëve.

Karotenoidet në domatet – të cilat i japin frutit ngjyrën e tij të lavdishme të kuqe (ose ndonjëherë të verdhë apo ngjyrë portokalli) – gjithashtu janë jetësore për mbajtjen e trupave tanë në një gjendje të lartë.

Ato janë të rëndësishme për shëndetin e syve, mund të mbrojnë nga probleme të tilla si degjenerimi makular i moshës, dhe ato mund të na mbrojnë nga kanceri i lëkurës.

Kjo për shkak se studimet kanë treguar se karotenoidet mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të UV tek lëkurat tona dhe është ky lloj i dritës së diellit që shkakton sëmundjen.

LIKOPRENË, PËRFAQËSUESI I MREKULLUESHËM

Çelësi për këtë mbrojtje është një nga përbërësit në karotenoidë të quajtur likopenit.

Nutritionisti, Rick Hay, shpjegon:

‘Lycopene është një antioksidant i fuqishëm super që ndihmon veçanërisht me problemet kardio-vaskulare dhe me funksion të përgjithshëm imun.

“Është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e prostatës me lactolycopene, e cila është një kombinim i proteinave të likopebnit dhe hirrës.

‘Fusha të tjera që mund të ndihmojnë përfshijnë shëndetin e kockave dhe zvogëlimin e presionit të gjakut’.

Nëse domatet mund t’i ndihmojnë zemrat tona, e kuptojmë kur hulumtuesit kanë realizuar hulumtime në njerëz zakonisht kanë ngrënë më pak dietë të stilit mesdhetar, bazuar në shumë perime, fruta dhe fasule, të cilët pësuan sëmundje kardiovaskulare si sulme në zemër.

Ndërkohë që ka ende shumë kërkime për tu bërë, studimet e ndërmarra deri më tani tregojnë se domatet mund të jenë në gjendje të ndihmojnë zemrat tona.

Një studim zbuloi se njerëzit që pinë lëng domateje panë një reduktim të kolesterolit të tyre LDL, kolesteroli ‘i keq’ që ngre rrezikun e sulmit në zemër ose goditje.

Një tjetër domate që hahet mund të zvogëlojë presionin e gjakut në më pak  se tetë javë, duke ulur përsëri rrezikun e goditjes.

Eksperti i Shëndetit Rick, thotë:

 ‘Kjo mund të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe mund të ndihmojë në ndërtimin e kolesterolit në arterie’./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë