Die, Nën 26, 2023
Banner Top
Banner Top
Pse duhet të konsumoni më shumë ananas?

Ananasi është frut tropikal që i pasur me vitamina, enzima dhe antioksidantë. Mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar, në ndërtimin e eshtrave të fortë dhe tretjen.

Dhe, përkundër ëmbëlsisë së tyre, ananasët janë të ulët në kalori.

Ata janë anëtarë të familjes bromeliad, dhe janë bromeliada e vetme që prodhon fruta të ngrënshme, sipas Qendrës Universitare Purdue për produktet bimore.

Përfitimet ushqyese të ananasëve janë po aq tërheqëse sa edhe anatomia e tyre unike.

“Përmbajnë sasi të lartë të vitaminës C dhe mangan,” tha dietologja Laura Flores. Këto fruta tropikale janë gjithashtu një mënyrë e mirë për të marrë fibra dietike të rëndësishme dhe bromelain (një enzimë).

Ananasi përmban një sasi të konsiderueshme të vitaminës C, një antioksidant i tretshëm në ujë që lufton dëmtimin e qelizave, sipas Institutit Linus Pauling në Universitetin Shtetëror të Oregonit. Kjo e bën vitaminën C një luftëtar të dobishëm kundër problemeve të tilla si sëmundjet e zemrës dhe dhimbjet e kyçeve.

Ananasi mund t’ju ndihmojë të qëndroni të fortë. Një studim sugjeroi që mangani, së bashku me mineralet e tjera të gjurmëve, mund të jenë të dobishëm në parandalimin e osteoporozës tek gratë pas menopauzës.

Shumëllojshmëria e vitaminave dhe mineraleve në ananas kanë shumë përfitime të tjera shëndetësore. Për shembull, “ananasi mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të degjenerimit makular, një sëmundje që prek sytë ndërsa njerëzit rriten, pjesërisht për shkak të sasisë së lartë të vitaminës C dhe antioksidantëve që ai përmban”, tha Flores.

Ashtu si shumë fruta dhe perime të tjera, ananasi përmban fibra dietike, e cila është thelbësore për t’ju mbajtur të rregullt dhe në mbajtjen e shëndetshme të zorrëve tuaja,thuhet sipas Klinikës Mayo.

Por ndryshe nga shumë fruta, ananasi përmban sasi të konsiderueshme të bromelinës, një enzimë që prish proteina, e cila mund të ndihmojë me tretjen, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit. Studime të shumta kanë sugjeruar që bromelina gjithashtu mund të jetë e dobishëm në trajtimin e osteoartritit.

Inflamacioni i tepërt shpesh shoqërohet me kancer, dhe sipas Qendrës së Kancerit Memorial Sloan Kettering, bromelina dhe enzimat e tjera proteolitike kanë rritur shkallën e mbijetesës së kafshëve me tumore të ndryshme.

Flores vuri në dukje se për shkak të niveleve të tyre të bromelinës, ananasët mund të ndihmojnë në uljen e mpiksjes së tepruar të gjakut. Përveç që ka shumë vitaminë C, bromelina e ananasit mund të ndihmojë në uljen e mukusit në fyt dhe hundë. Kështu që nëse ftoheni, provoni disa copëza ananasi. /Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë