Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Vlerat ushqyese të bamjeve gjatë shtatzënisë

Shkruar nga :Ed Ona
Këshilla dhe Receta për Beba&Fëmijë

?Vlera ushqyese të #bamjeve gjatë shtatzënisë:

Vitaminat në bamje ndihmojnë në parandalimin e bifidës kurrizore nga të qenit një lloj i “defektit “të lindjes dhe sigurimit të rritjes së shëndetshme të foshnjave në mitër. Bamjet sugjerohen veçanërisht në javën e 4-të dhe të 12-të të shtatzënisë kur indi nervor zhvillohet në fetus.
Bamjet janë të pasura me acid folik dhe ndihmon zhvillimin e indit nervor.
Vitamina C ndihmon në thithjen e saktë të hekurit, gjë që është shumë e rëndësishme për rritjen e foshnjës.
Një filxhan me bamje përmban 13mg vitaminë C që plotëson nevojat më të përditshme të një gruaje shtatzënë.

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që ul temperaturën e hipertensionit dhe kardiovaskulare.
Bamjet me vitaminë C forcon sistemin imunitar të foshnjës dhe nxit zhvillimin e enëve të gjakut, eshtrave dhe lëkurës.

?Fibrat dietale:

Gjysmë filxhani me bamje përmban 2g fibra. Bamjet përmbajnë fibra të pa tretura dhe fibra të tretshëm.

Një grua shtatzënë duhet të marrë 25g fibra çdo ditë për të parandaluar probleme të tilla si kapsllëku që janë shumë akute gjatë shtatzënisë.
Hulumtimi nga Klinika Mayo tregon se fibrat e tretshme ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjak dhe parandalimin e diabetit.
Fibrat e patretshme ndihmojnë në rregullimin e duhur të sistemit të tretjes.

? Acidi folik:

Gjysmë filxhani me bamje përmban 37mg folatë. Acidi folik ose folati ndihmon metabolizmin e karbohidrateve, yndyrave dhe proteinave. Një grua shtatzënë duhet të marrë të paktën 400mg acid folik çdo ditë.

Ndihmon në sintezën e materialeve gjenetike si ARN, ADN dhe qelizat e kuqe të gjakut.
Acidi folik është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e duhur të foshnjës.
Sipas rezultateve të hulumtimit nga Qendra Maryland Medical, gratë që rregullisht konsumonin acidin folik kishin më pak gjasa të lindjen e foshnja me “defekte”, veçanërisht defekte neutrale të indit nervor.

?Antioksidantët:

Sipas raporteve të publikuara në “Gazetën Afrikane të Bioteknologjisë” dhe “Journal të Ushqyerjes” në 2011 dhe 2010, bamjet do të ishin një burim i mirë i antioksidantëve në krahasim me perimet që edhe ato janë të pasura me antioksidantë.

Një mungesë e antioksidantëve si mangani, zinku rezulton në rezultate të dobëta të shtatzënisë, kufizon rritjen e fetusit, rrit rrezikun e sëmundjeve si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet kardiovaskulare.

? MBYLLJA TEMES PER BAMJET 🙂 :

Siç mund ta shihni nga informacioni i dhënë më lart, bamjet kanë shumë përfitime shëndetësore. Kështu që mund të këshilloheni me mjekun tuaj për konsum të përditshëm të perimeve të gjelbra për të shijuar një dietë të pasur dhe me vlera ushqyese gjatë shtatzënisë tuaj.
Bamjet gjinden kudo në markete apo treg, por përpiquni të zgjidhni ato organik. Gjithmonë lani mirë para gatimit. Ju mund të provoni receta të reja dhe të shtoni shumëllojshmëri në menynë tuaj.
Konsultimi i gjinekologjisë ose mjekut tuaj do të çlirojë mendjen nga të gjitha shqetësimet e mundshme që ju rrethojnë. /Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë