Mar, Maj 17, 2022
Banner Top
Banner Top
Stifado: Mish viçi në mënyrën greke

Specialitet të cilin do ta adhuroni

Përbërësit:

– 750 g mish viçi apo mish lope,
– 250 ml verë të zezë të thatë,
– 1 lugë e vogël uthull vere,
– 2 thelpinj hudhre,
– 400 g qepë,
– 1 degë kanelle,
– 2 fletë dafine,
– 1 lugë e vogël spec të bluar,
– një lugë e vogël pure domateje,
– salcë domatesh,
– 150 – 200 ml lëng mishi (supë),
– vaj ulliri,
– kripë,
– piper,
– pak miell.

Pritni mishin në kube të mëdha dhe rrotulloni në mielli të përzier me një filxhan piper.

Në vaj të nxehtë fërgoni mishin derisa të marrë ngjyrë ari dhe vendoseni në tepsi rezistuese nga zjarri dhe shtoni pak vaj ulliri.

Qepën priteni në copa paksa të mëdha dhe fërgoni derisa të marrin ngjyrë të gështenjtë. Në fund fërgoni hudhrën dhe të gjitha qitni sipër mishit.

Në tenxhere qitni verën, kanellën, uthullën dhe piperin dhe lini të vlojnë.

Qiteni sipër mishit, pastaj të gjitha qitni të gjithave qitni supën (lëngun e mishit) dhe qitni dy fletë dafine.

Tepsinë mbulojeni me kapak dhe futeni në furrë. Piqeni rreth një orë në 200 gradë celsius. Zbulojeni pak kapakun dhe piqeni edhe dy orë e gjysmë.

Shërbejeni me oriz.

Ju bëftë mirë!

Arkiva

Kategoritë