Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Si të humbin peshë meshkujt?!

Kur vjen puna tek rënia nga pesha, burrat dhe djemtë përballen me sfida thuajse unike në krahasim me gjininë tjetër.

Një nga këto sfida qëndron tek racionet.

Burrat dhe djemtë janë mësuar të hanë racione të bollshme ushqimesh për të plotësuar nevojat e organizmit e tyre dhe idea e racioneve të lehta mund të tingëllojë e paparanueshme për ta.

Ushqimet më të mira për rënien nga pesha

Rënia nga pesha për një mashkull duhet të fokusohet në dy aspekte: ngopja dhe ruajtja e masës muskulare.

Duke marrë parasysh këto aspekte, ekspertët e AgroWeb.org këshillojnë se burrat dhe djemtë duhet të konsumojnë më shumë ushqime të pasura me proteinë dhe amino acide.

Këtu mund të përmendim: mishin, peshkun, shpendët, vezët, qumështin dhe kosin.

Mishi i viçit pa dhjamë ka një nivel të lartë proteine.

Po kështu edhe fasulet e zeza dhe kikirikët.

Nutricionistët thonë se vaktet e një burri apo djali që do të humbasë në peshë, duhet të përfshijnë patjetër ushqimet e mëposhtme:

Kosi i shtëpisë,

Salmoni dhe peshku ton që ofrojnë amino acidet omega-3.

Mishi i pulës, gjelit dhe viçit pa dhjamë

Gjiza dhe djathi me pak kripë,

Legumet siç janë fasulet e zeza, qiqrrat apo bizelet.

Drithërat e plota si elbi, kinoa apo orizi kaf,

Barishtet si spinaqi dhe perimet si brokoli,

Frutat.

Ushqimet mes vakteve

Në shumë raste, siç mund të jetë një ndeshje futbolli, meshkujt kanë tendencën të konsumojnë ushqime të shpejta pa e pasur mendjen.

Këto ushqime zakonisht janë të pasura me yndyrna dhe karbohidrate.

Në vend të tyre, burrat mund të hanë ushqime të pasura me fibër të cilat të mbajnë të ngopur për shumë gjatë.

Ushqimet më të pasura me fibër që mund të konsumohen mes vakteve janë:

Veza e zier,

Kosi i pasuruar me fruta pylli,

Çokollata e zezë,

Arrorrët,

Gjalpi i kikirikut.

Një nga aspektet më të rëndësishme të rënies nga pesha është hidratimi.

Pirja e ujit është mënyra më e mirë e hidratimit sidomos në vend të pijeve të gazuara të cilat janë plot sheqer, kafeinë dhe ëmbëlsues artificialë.

Mënyrat më të mira të gatimit për meshkujt

Gatimi është një element i rëndësishëm i rënies nga pesha.

Mënyrat më të shëndetshme të gatimit të ushqimeve për meshkuj janë: skara, pjekja.

Youtube

Arkiva

Kategoritë