Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Shpageta me karkaleca

Gatuar nga: Zhuzuff Kitchen

1 thelb hudhër
3 të kuq të vezës
Vaj
Piper i zi
Karkaleca
Domatini
Majdanoz
Shpageta
Ujë

Karkalecat e detit janë ndër ushqimet më të njohura nga prodhimet e detit.  Janë të pasur me proteina, por nuk përmbajnë shumë yndyra të ngopura dhe kjo i bën të jenë shumë të shëndetshëm, ndaj rekomandohen në çdo dietë të balancuar.

Përmbajnë hekur
Hekuri është shumë i rëndësishëm për parandalimin e plakjes së parakohshme duke vepruar ndaj radikaleve të lira në trup. Përveç kësaj, ai luan rol në stimulimin e sistemit imunitar, duke kontribuar gjithashtu në ruajtjen e shëndetit të kockave dhe muskujve.

Ulin presionin e gjakut
Karkalecat kanë vetinë e reduktimit të rrahjeve të zemrës dhe kështu parandalimin e arrestit kardiak. Duke pasur një përmbajtje të ulët të kolesterolit, karkalecat ndihmojnë sistemin kardiovaskular të funksionojë  siç duhet.

Youtube

Arkiva

Kategoritë