Hën, Nën 29, 2021
Banner Top
Banner Top

Rusia raportoi të dielën numrin e saj më të lartë ditor të rasteve të reja me COVID-19 pasi epidemia përkeqësohet në vend.

Forca kombëtare e coronavirusit tha të dielën se 34,303 infeksione të reja u regjistruan një ditë më parë, krahasuar me 20,174 të raportuara më 19 shtator, përcjell Telegrafi.

Ata panë numrin e tyre më të lartë të vdekjeve ditore dje, duke tejkaluar 1,000 vdekje në 24 orë për herë të parë.

Ndërsa autoritetet ruse janë përpjekur të shtyjnë vaksinimet, nën një e treta e popullsisë është plotësisht e vaksinuar kundër virusit.

Por Kremlini nuk ka shkuar për një bllokim kombëtar në një përpjekje për të ruajtur ekonominë, duke deleguar përgjegjësinë për kufizimet e coronavirusit tek autoritetet lokale.

Në shumë qytete të mëdha, bizneset mbeten të hapura dhe jeta e përditshme vazhdon si zakonisht.

Ndërsa zonat më të zhvilluara dhe të urbanizuara të vendit janë më të prekura nga epidemia, madje edhe rajoni i ulët i populluar siberian i Sakha dhe Chukotka në ekstremin verilindor kanë shkallë të lartë rastesh.

Grupi i punës për coronavirus i vendit ka raportuar zyrtarisht rreth 7.99 milionë raste të konfirmuara dhe 223.312 vdekje për shkak të virusit.

Arkiva

Kategoritë