Hën, Sht 25, 2023
Banner Top
Banner Top
Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 15 raste të reja me Covid-19, prej tyre 13 raste në Durrës, një në Shkodër dhe një në Tiranë.

Në Shqipëri aktualisht janë 175 persona aktivë me Covid-19, kryesisht në Tiranë, Durrës, Krujë dhe Shkodër, shkruan A2 CNN.

Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Shqipëri:

Ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit të situatës së Covid-19 në Shqipëri.

Situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme, mbështetur në identifikimin e rasteve të reja, hetimin aktiv të tyre dhe numrin e pacientëve që po trajtohen në spital.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 186 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar pozitivë 15 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 13 raste në Durrës, 1 në Tiranë dhe 1 në Shkodër, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive. Të shëruar janë 16 qytetarë.

Gjendja në spitalin infektiv paraqitet e qëndrueshme prej ditësh me 15 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 964 qytetarë. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 175 persona aktivë me COVID-19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 13, mijë testime molekulare dhe serologjike. Deri tani janë mbi 1 mijë testime serologjike në personel shëndetësor, me një pozitivitet të përgjithshëm rreth 8%.

COVID-19 – Statistika (20 Maj 2020)

Testime totale                         13621

Testime molekulare               12555

Testime serologjike               1066

Raste pozitive                          964

Raste të shëruara                     758

Raste Aktive                            175

Humbje jete                            31

(Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           57

Durrës           44

Krujë            33

Shkodër        15

Kamëz          10

Berat              10

Fier                 3

Elbasan           1

Mirditë           1

Korçë             1

Youtube

Arkiva

Kategoritë