Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Pse duhet të konsumoni tërshërë?

Tërshëra dhe bollguri janë ushqime që kanë shumë benefite shëndetësore.

Ja disa nga përfitimet:

1. Tërshëra është ushqim i pasur me kalori

Përbërja e lëndëve ushqyese tek tërshëra është e balancuar mirë.

Ajo është një burim i mirë i karbohidrateve dhe fibrave, duke përfshirë fibrin e fuqishëm beta-glucan.

Tërshëra gjithashtu përmbanë më shumë proteina dhe yndyra se sa drithërat më të mëdha.

Në vete ajo përmban vitamina të rëndësishme, minerale dhe komponimet bimore antioxidant. Gjysmë gote (78 gramë) tërshëre të thatë përbën:

Mangan: 191% e RDI

Fosfor: 41% e RDI

Magnez: 34% e RDI

Bakër: 24% e RDI

Hekur: 20% e RDI

Zink: 20% e RDI

Foletë: 11% e RDI

Vitamina B1 (thiamin): 39% e RDI

Vitamina B5 (acidi pantothenik): 10% e RDI

Sasi të vogla të kalciumit, kaliumit, vitaminës B6 (pyridoxine) dhe vitaminës B3 (niacin)

Kjo përmbajtje vjen me 51 gram karbohidrate, 13 gramë proteina, 5 gram yndyrë dhe 8 gram fibra, por vetëm 303 kalori.

Kjo do të thotë se tërshëra dhe bollguri janë ndër ushqimet më të dendura ushqyese që mund të hani.

2. Tërshëra dhe bollguri gjithashtu janë të pasura me antioksidantë.

Ato kanë përbërje të lartë të antioksidantëve dhe komponimeve të dobishme të bimëve të quajtur polyphenols. Më i dukshëm është një grup unik i antioksidantëve të quajtur avenanthramides.

Avenanthramides mund të ndihmojë në uljen e nivelit të presionit të gjakut duke rritur prodhimin e oksidit nitrik. Kjo molekulë e gazit ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut dhe çon drejt rrjedhjes më të mirë të gjakut.

Përveç kësaj, avenanthramides kanë efekte anti-inflamator dhe anti-kruarje.

Acidi Ferulik gjendet gjithashtu në sasi të mëdha. Ky është një tjetër antioksidant.

3. Tërshëra dhe bollguri përmbajnë një fibër të fuqishme të tretshme të quajtur Beta-Glukan

Beta-glukani shpërndahet pjesërisht në ujë dhe formon një masë të trashë, si xhel në zorrë.

Përfitimet shëndetësore të fibrave beta-glukanike përfshijnë:

-Ulja e LDL dhe nivelet totale të kolesterolit

-Ulja e sheqerit në gjak dhe reagimi i insulinës

-Ndjenja e rritur e plotësisë

-Rritja e baktereve të mira në traktin e tretjes.

4. Tërshëra mund të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje e zakonshme, e karakterizuar nga sheqeri në gjak në mënyrë të konsiderueshme të ngritur. Zakonisht rezulton nga ndjeshmëria e ulur ndaj insulinës së hormoneve.

Tërshëra mund të ndihmojë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, veçanërisht në njerëzit që janë me mbipeshë ose që kanë diabet të tipit 2.

Gjithashtu mund të përmirësojnë ndjeshmërinë e insulinës.

Këto efekte i atribuohen kryesisht aftësisë së beta-glukanës për të formuar një xhel të trashë që vonon zbrazjen e stomakut dhe thithjen e glukozës në gjak./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë