Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Pija që ju ndihmon të flini më mirë dhe nuk ju shton kilogram!

Shpesh para gjumit ndihemi të uritur por nuk guxojmë tëkonsumojmë asgjë me frikën se mund të shtojmë peshë.

Këto janë këshilla nga ekspertët!

Por ka disa ushqime që ndihmojë dhe nuk do t’ju shqetësojnë në gjumin tuaj.

Zëvendësoni  ushqimet e dëmshme me këtë pije:

Live Strong ka renditur përfitimet e bananeve si ushqime të natës: ata janë të pasura me kalium dhe magnez, të dyja janë relaksues për muskujt.

Frutat gjithashtu përmbajnë triptofan dhe melatonin, të cilat janë të njohura për të nxitur gjumin.

Soul Hearty ka një recetë  për një gjumë sa më të mirë: Prisni të dy skajet e një bananes dhe  vendoseni në një tenxhere me ujë të valuar, pa hequr lëkurën. Për shkak se lëvozhga përdoret në recetë, rekomandohet të përdorni fruta organike pa pesticide.

Zieni bananen për rreth 10 minuta dhe më pas pini ujin e saj. Soul Hearty sugjeron shtimin opsional të kanellës për të bërë pijen edhe më të kënaqshme. Ju ende mund të hani bananen e zier  me lëvozhgë pasi të keni përdorur ujin.

Një recetë tjetër për një gjumë të mirë gjithashtu me bananen si përbërës është kjo:

Shtypeni bananen pasi t’ia keni hequr lëkurën dhe shtoni mjaltë.

Gatuajeni përzierjen në një tigan të vogël.

Shtoni 1 filxhan qumësht, pastaj mjaltë.

Gatuajeni derisa mjalti të jetë tretur në përzierje dhe nëse duhet shtojini qumësht përsëri deri sa të bëhet si një milkshake. /Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë