Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Përfitimet e farave Chia!


Farat Chia mund të gjenden pothuajse kudo këto ditë dhe njihen si një super-ushqim, por a keni menduar se çfarë i bën ato në të vërtetë kaq të mira për ju?

Më poshtë do të flitet për disa nga përfitimet e farave chia.


Përfitimet e farave chia


Farat Chia janë një super ushqim – ato janë një energji elektrike ushqyese që ofron shumë përfitime shëndetësore. Kur t’i shtoni ato në një dietë të ekuilibruar mirë, ju mund t’i siguroni trupit tuaj ushqyesit e nevojshëm për të funksionuar sic duhet.


Farat Chia përmbajnë acide yndyrore omega-3
Acidet yndyrore omega-3 kanë qenë të lidhura me shëndetin e mirë të zemrës, duke ndihmuar në rritjen e niveleve të kolesterolit të mirë në trupin tuaj. Këto acide yndyrore janë të rëndësishme për shëndetin dhe trupi juaj nuk mund t’i prodhojë ato – kështu që ju duhet t’i merrni ato nga ushqimi.

Farat Chia mund të jenë të dobishme marrjes e acidit yndyror omega-3, pa pasur nevojë të mbështeteni në salmon gjatë gjithë kohës

Omega 3s gjithashtu sigurojnë veti anti-inflamatore, kështu që shtimi i farave chia në smoothie është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i dhënë sistemit tuaj imunitar një ndihmë.


Farat Chia janë një burim i fibrave


Është një lëndë ushqyese e nënvlerësuar, por fibra është e rëndësishme për një sistem të shëndetshëm të tretjes. Me kaq shumë njerëz që luftojnë me çështjet e shëndetit të zorrëve, është koha e duhur të hedhni një vështrim se sa fibra jeni duke konsumuar në të vërtetë.


Falë përmbajtjes së tyre të lartë të fibrave, një tjetër nga përfitimet e farave chia është se ato gjithashtu mund të ndihmojnë me ngopje (ndjenja e plotësisë pas ngrënies).


Farat Chia janë një burim i proteinave


Mund të tingëllojë e çuditshme, por është e vërtetë! Për gram, farat chia përmbajnë gjashtë herë më shumë proteina sesa fasulet, duke i bërë ato një burim fantastik proteinash me bazë bimore.


Jo vetëm një burim i proteinave, farat chia i sigurojnë trupit tuaj të gjitha aminoacidet thelbësore.


Farat Chia përmbajnë një numër mineralesh
Përveç proteinave dhe fibrave, farat chia janë një burim i kalciumit dhe fosforit, minerale të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e kockave./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë