Sht, Sht 25, 2021
Banner Top
Banner Top
Llojet e farave dhe dobia e tyre për shëndetin

Farat përmbajnë të gjitha materialet fillestare të nevojshme për tu zhvilluar në bimë komplekse. Për shkak të kësaj, ato janë jashtëzakonisht ushqyese.

Ato janë burime të shkëlqyera të fibrave. Gjithashtu përmbajnë yndyrna të shëndetshme të ngopura, të pangopura dhe shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë të rëndësishëm.

Kur konsumohen si pjesë e një diete të shëndetshme, farat mund të ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak, kolesterolin dhe presionin e gjakut.

Ky artikull do të përshkruaj përmbajtjen ushqyese dhe përfitimet shëndetësore të disa farave më të shëndetshme që mund të hani.

Farat Chia

Farat Chia janë shumë të ngjashme me farat e lirit, sepse ato janë gjithashtu burime të mira të yndyrave të fibrave dhe omega-3, së bashku me një numër të ushqyesve të tjerë.

Ashtu si farat e lirit, farat chia përmbajnë gjithashtu një numër polifenolësh të rëndësishëm antioksidues.

Farat e kërpit

Farat e kërpit janë një burim i shkëlqyer i proteinave vegjetariane. Në fakt, ato përmbajnë më shumë se 30% proteina, si dhe shumë lëndë ushqyese të tjera thelbësore.

Farërat e kërpit janë një nga bimët e pakta që janë burime të plota proteinike, që do të thotë se ato përmbajnë të gjitha aminoacidet thelbësore që trupi juaj nuk mund të bëjë.

Studimet kanë treguar gjithashtu se cilësia e proteinave të farave të kërpit është më e mirë se shumica e burimeve të tjera të proteinave bimore.

Përqindja e yndyrave omega-6 në omega-3 në vajin e farës së kërpit është afërsisht 3: 1, që konsiderohet një raport i mirë. Farat e kërpit përmbajnë gjithashtu acid gama-linolenik, një acid i rëndësishëm yndyror anti-inflamator.

Farat e susamit

Farat e susamit zakonisht konsumohen në Azi, dhe gjithashtu në vendet perëndimore si pjesë e një pasteje të quajtur tahini.

Ashtu si farat e lirit, farat e susamit përmbajnë shumë linjanë, veçanërisht atë të quajtur susamin. Në fakt, farat e susamit janë burimi dietik më i njohur i linjanëve.

Fara kungulli

Farat e kungullit janë një nga llojet më të konsumuara të farave, dhe janë burime të mira të fosforit, yndyrnave të pangopura dhe omega-6.

Farat e kungullit janë gjithashtu burime të mira të fitosteroleve, të cilat janë komponime bimore që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjak.

Këto fara janë raportuar të kenë një numër përfitimesh shëndetësore, me gjasë për shkak të gamës së tyre të gjerë të ushqyesve.

Fara luledielli

Farat e lulediellit përmbajnë një sasi të mirë të proteinave, yndyrnave të pangopura dhe vitaminës E.

Farat e lulediellit mund të shoqërohen me ulje të inflamacionit tek njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuarit, gjë që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Farat janë burime të shkëlqyera të yndyrnave të shëndetshme, proteinave vegjetariane, fibrave dhe polifenoleve antioksiduese.

Për më tepër, ato mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të caktuara. Në veçanti, linjanet në fara të caktuara mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe rrezikun e kancerit./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë