Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Largoni dhimbjet e kokës me këta vajra esencialë

Shkaktarët e dhimbjes së kokës janë të shumtë duke filluar nga tensioni i gjakut, hormonet, stresi e të tjerë.

Mirëpo, dhimbja më e mprehtë është në rastin e migrenës.

Mirëpo, ekspertët kanë gjetur disa zgjidhje. Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, provoni këto tetë vajra esencialë përpara se të përdorni menjëherë medikamente.

  • Dhimbja e kokës e shkaktuar nga tensioni shërohet me vaj nenexhiku.
  • Dhimbja e kokës e shkaktuar nga stresi, një ndër shkaktarët kryesorë të dhimbjes së kokës shërohet me vajin e lavandës apo vajrat e agrumeve. Nuhatja e kësaj arome ju ndihmon të qetësoheni.
  • Migrena largohet me lavandë. Aroma e lavandës rregullon nivelet e serotoninës dhe përmirëson sistemin nervor.
  • Dhimbjet hormonale shërohen me barbarize. Dhimbjet e kokës të shkaktuara prej tyre shërohen me barbarozë.
  • Kompresat e ftohta me vajra esencialë të nenexhikut, portokallit ose mandarinës shërbejnë më së miri kundër dhimbjeve të kokës nga dehidratimi.
  • Vajrat esencialë të rozmarinës, lavandës, nenexhikut mund të përzihen së bashku dhe të zgjidhni një sërë dhimbjesh nga arsye të tjera./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë