Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Keni dhimbje stomaku pas ngrënies? Ja pse ndodh

Dhimbja në stomak ose sikleti pas ngrënies ka shumë shkaqe. Nëse dhimbja ndodh pas ngrënies dhe pastaj largohet, zakonisht shkaktohet nga ushqimi.

Nëse një person ka simptoma të tjera ose shqetësim të vazhdueshëm pavarësisht se ka bërë ndryshime në dietën e tyre, mund të jetë një paralajmërim për shëndetin.

Dhimbja në stomak mund të parandalohet nga një individ që ha një dietë të ekuilibruar, të shëndetshme me fruta dhe perime të freskëta.

Për shumë arsye të ndryshme, ushqimi që një person zgjedh të hajë mund të çojë në dëmtimin e stomakut të tyre më pas.

Duhet të jeni të vetëdijshëm se në shumë raste, dhimbjet e stomakut duhet të kontrollohen nga mjeku juaj.

Gastriti

Gastriti mund të shkaktojë dhimbje në stomak, sëmundje, të vjella dhe dispepsi.

Gastriti i butë mund të mjekohet në shtëpi me ilaçe dhe ndryshime në dietë. Heqja e ushqimeve acidike dhe ngrënia e vakteve më të vogla gjatë gjithë ditës mund të ndihmojë.

Dispepsia

Dispepsia mund të shkaktojë dhimbje stomaku pas konsumimit të ushqimeve të caktuara, sidomos ushqime të yndyrshme, ose ushqimeve kalorike.

Tiroidja

Gjëndra tiroide prodhon hormone që i tregojnë trupit se si të funksionojë. Një tiroide tepër aktive mund të shkaktojë probleme mjekësore që mund të prekin kockat, muskujt dhe zemrën.

Një simptomë e një tiroide tepër aktive është dhimbja në stomak dhe diarreja. Simptoma të tjera përfshijnë probleme me gjumin, humbje peshe dhe rrahje të shpejtë të zemrës.

Mirëpo, për çdo gjë ka zgjidhje, prandaj, një alternativë e mirë për të lehtësuar dhimbjet në stomal është çaji i xhenxhefilit./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë