Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Hundët janë të bllokuara? Ndiçni këto këshilla dhe shpëtoni!

Me gripin dhe ftohjet që vijnë nga ky mot shumë konfuz, hundët e bllokuara  janë pjesa më e bezdisshme. Nëse ju jeni një nga këto persona që nuk po duroni dot atëherë mund të provoni këto mënyra:

Hidratim: Klinika Mayo dhe WebMD thonë se shpesh ju mund të gjeni lehtësim të përkohshëm nga hunda juaj e bllokuar duke bërë një trajtim me avull. Futuni menjëherë  në një dush të nxehtë, ose në një vaskë me avull, bëni një filxhan çaji të nxehtë dhe thithni avulli.

Shpëlarje: Një tjetër mundësi e madhe është të përdorni një shpëlarje të hundës. ËebMD rekomandon që ta shpëlani me ujë të vaktin dhe jo vetëm ta fryni atë.

Kompresa të ngrohta: rekomandim tjetër nga Klinika Mayo është që të merrni një leckë ose peshqir dhe ta lagni atë me ujë të ngrohtë. Më pas ta mbani në pjesën e hundëve që janë bllokuar deri sa të qetësoheni.

Ushqime me erëza: Disa njerëz rekomandojnë të hahet ushqime me erëza dhe pikant për të hapur pasazhet e bllokuara. Piper i kuqërremë është një nga ushqimet e rekomanduara për ta provuar. /Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë