Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Humbni peshë pa dieta strikte

Ka shumë pak njerëz që mund të thonë sinqerisht se kurrë nuk kanë tentuar të humbin peshë në një pikë të jetës së tyre apo në një tjetër.

Sipas shkencëtarëve nga Penn State College, vetëm një në 6 vetë arrin të humbasë peshën dhe ta mbajë atë humbje peshe. Lajm i mirë është se ka disa rregulla të thjeshta që mund të ndiqni për të përmirësuar statistikat dhe për të ndihmuar veten të formoni trupin që dëshironi!

Më poshtë ju kemi renditur një listë faktesh të provuara shkencërisht që mund të kenë një ndikim pozitiv në procesin e humbjes së peshës:

1. Shtoni yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj ushqimore

Kur përpiqeni të ulni numrin e kalorive që konsumoni, duket e arsyeshme ndalimi i konsumimit të ushqimeve të tilla si arra, farëra, djathë dhe gjalpë.

Megjithatë, duhet më shumë kohë që yndyrnat të treten sesa proteinat dhe karbohidratet, kështu që uria nuk do t’ju shqetësojë për një kohë më të gjatë.

2. Mos e mbivlerësoni humbjen e kalorive gjatë aktivitetit fizik

Po, duhet të hani pas një stërvitje, por mos shkoni përtej limitit të marrjes së përditshme kalorike. Përndryshe, i gjithë kuptimi i të ushtruarit do të humbasë.

3. Lani me kujdes frutat dhe perimet

Frutat dhe perimet në fakt mund të bëhen një arsye për të shtuar peshë shtesë nëse nuk i lani mirë. Arsyeja është se pesticidet e mbetura mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj, gjë që mund të shkaktojë që ju të shtoni peshë.

Këto kimikate duhet të mbrojnë ushqimet nga parazitet, por ato përfundojnë duke pasur një ndikim negativ në shëndetin e njeriut.

4. Mos iu ndani vajit të ullirit

Shkencëtarët gjermanë kanë zbuluar se shtimi i vajit të ullirit në ushqim mund t’ju bëjë të ndiheni më shpejt të ngopur.

Gjithashtu rezulton se edhe era e vajit të ullirit zgjat kohën kur niveli i sheqerit është i qëndrueshëm, kështu që nuk ndiheni të uritur.

5. Hani me kënaqësi

Oreksi ynë rregullohet nga një hormon i quajtur ghrelin. Niveli i tij rritet kur jeni të stresuar dhe zvogëlohet kur ndjeni kënaqësi nga të ngrënit.

Ndaj, nëse nuk ju pëlqejnë disa ushqime, zëvendësojini ato me diçka që ju pëlqen.

6. Zgjidhni pastën e duhur

Indeksi Glicemik paraqet një rritje në nivelin e sheqerit në gjak të një personi 2 orë pas ngrënies. Sa më i ulët të jetë indeksi, aq më ngadalë sheqeri hyn në gjak. Pra, trupi prodhon doza më të vogla të insulinës për përpunimin e sheqerit.

Ndaj, ushqimet me një indeks të ulët glicemik janë më të mira për ata që janë duke u përpjekur për të humbur peshë.

7. Merrni vitaminat e kalciumit në qoftë se ju nuk mund të tretni produktet e qumështit

Shumë njerëz janë intolerantë ndaj laktozës, kështu që ata thjesht përjashtojnë qumështin nga dieta e tyre krejtësisht. Por djathi, qumështi dhe gjiza janë burime të mëdha të kalciumit që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit të yndyrave, sipas shkencëtarëve.

Pesha e pjesëmarrësve të eksperimentit që mori një vitaminë kalciumi u ul nga 26% në 70%.

8. Hani ushqim të ngurta në mëngjes

Shkencëtarët e kanë ditur se mëngjesi është i domosdoshëm që prej një kohe të gjatë. Tani ata po studiojnë ushqimin në pjatë dhe ndikimin e tij në trupat tanë.

Për shembull, ata dëshmuan se efikasiteti i proteinave rritet kur konsumohet në formë solide.

Youtube

Arkiva

Kategoritë