Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Fiber attack

Gatuar nga: Green & Protein

Lëng portokalli,

Avokado,

Banane,

Mjedra,

Spinaq,

Hurma + spirulinë pluhur

Të nisësh ditëmn më një smoothie është zgjidhja adekuate, sepse ju jep energji dhe ju bënë shumë të shëndetshëm.

Spirulina është një lloj alge e gjelbwrt që tregëtohet në formë pluhuri ose kapsule. Ka përmbajtje të lartë proteinash dhe sipas studiuesve është e përmëbrë në masën 62% nga aminoacidet.

Spirulina është gjithashtu antioksidant i fortë dhe ndihmon në mbajtjen larg të inflamacioneve.

Është burim vitaminash A dhe E dhe përmban minerale si zinku dhe seleniumi.

Kjo algë e gjelbër në të kaltër është gjithashtu e pasur me klorofil, një pigment që thuhet se pastron gjakun dhe detoksikon mëlçinë dhe zorrët.

Qelizat e vogla të kësaj alge përmbajnë antioksidant që e mbrojnë trupin nga radikalet e lira, si dhe shumë vitamina dhe minerale, siç janë kaliumi, kalciumi, zinku, magnezi, mangani, seleni, hekuri dhe fosfori.

Youtube

Arkiva

Kategoritë