Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Faktet që duhet t’i dini me patjetër rreth vitaminës C

Vitamina C është një nga vitaminat më të kërkuara .

Kjo vitaminë është e rekomanduar të merret gjatë periudhave të infeksioneve, apo të gripit për shkak të forcimit të imunitetit. Roli i saj është i pazëvendësueshëm në sintezën e kolagjenit, një nga proteinat më të rëndësishme në trupin tone që mbron imunitetin.

Në vijim do të mund të dini më shumë fakte interesante sa i përket kësaj vitamine.

1. Vitamina C nuk prodhohet në organizëm, por merret vetëm nga ushqimet.

2. Mbron imunitetin nga infeksionet.

3. Ka një rol kyç në sintezën e kolagjenit.

4. Mundëson marrjen e hekurit nga ushqimet me origjinë bimore.

5. Pastron organizmin nga duhani dhe alkooli.

6. Mbron organizmin nga sëmundja e kancerit.

Vitaminën C mund ta gjeni në frutat e tharta, si: limoni, portokalli, mandarina, apo në perimet, si: domatet, patëllxhani, etj./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë