Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Çokollata e zezë, mrekulli për shëndetin tuaj!

Çokollata e zezë është e ngarkuar me lëndë ushqyese që mund të ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj.

E bërë nga fara e pemës së kakaos, është një nga burimet më të mira të antioksidantëve në planet.

Studimet tregojnë se çokollata e errët (jo shurupi i sheqerit) mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ky artikull shqyrton disa përfitime shëndetësore të çokollatës së zezë ose kakaos që mbështeten nga shkenca.

1. Është shumë ushqyese

Nëse blini çokollatë të zezë cilësore me një përmbajtje të lartë të kakaos, atëherë në të vërtetë është mjaft ushqyese.

Ajo përmban një sasi të mirë të fibrave të tretshme dhe është e ngarkuar me minerale.

2. Burim i fuqishëm i antioksidantëve

ORAC nënkupton “aftësinë e absorbimit radikal të oksigjenit”. Ëtshtë një masë e aktivitetit antioksidant të ushqimeve.

Në thelb, studiuesit vendosin një grup radikalësh të lirë (të këqij) kundër një mostre të një ushqimi dhe shohin se sa mirë antioksidantët në ushqim mund të “çarmatojnë” radikalët.

Rëndësia biologjike e vlerave ORAC vihet në pikëpyetje, sepse matet në një tub provë dhe mund të mos ketë të njëjtin efekt në trup.

Sidoqoftë, vlen të përmendet se fasulet e papërpunuara, kakao të papërpunuara janë ndër ushqimet me rezultate më të larta që janë testuar.

Çokollata e zezë është e ngarkuar me komponime organike që janë biologjikisht aktive dhe funksionojnë si antioksidantë. Këto përfshijnë polifenole, flavanol dhe katekinë, ndër të tjera.

3. Mund të përmirësojë rrjedhën e gjakut dhe presionin e ulët të gjakut

Flavanolet në çokollatë të zezë mund të stimulojnë endotelin, rreshtimin e arterieve, për të prodhuar oksid nitrik (JO).

Një nga funksionet e JO është dërgimi i sinjaleve në arteriet për t’u çlodhur, gjë që ul rezistencën ndaj rrjedhës së gjakut dhe për këtë arsye ul presionin e tij.

Shumë studime të kontrolluara tregojnë se kakao dhe çokollata e zezë mund të përmirësojnë rrjedhën e gjakut dhe ulin presionin e tij, megjithëse efektet zakonisht janë të buta.

Një studim tjetër zbuloi se ngrënia e çokollatës dy ose më shumë herë në javë uli rrezikun e kalcifikimit të pllakës në arteriet me 32%./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë