Mër, Kor 17, 2024
Banner Top
Banner Top
Çfarë përfitimesh shëndetësore i sjell uji me limon organizmit tonë?

Uji i limonit pretendohet të ketë përfitime të fuqishme shëndetësore dhe të ndihmojë në humbje peshe.

Përkufizimi i ujit të limonit është një gotë uji i përzier me lëng nga gjysma e limonit.

Kjo është ndarja e lëndës ushqyese për një gotë:

Kalori: 9.

Sheqerna: Më pak se 1 gram.

Vitamina C: 25% e RDI.

Foletë: 1% e RDI.

Kaliumi: 1% e RDI.

Një gotë nuk duket të sigurojë shumë lëndë ushqyese, por pirja e ujit me limon është një pije me pak kalori dhe pak sheqer që mund të rrisin marrjen e vitaminës C.

Për krahasim, nëse zëvendëson gjysmën e një limoni me një gjysmë portokalli, ajo do të dyfishojë kaloritë dhe sheqerin në pije. Përveç kësaj, mos harroni se vlera e saktë ushqyese varet nga sa shumë lëng limoni ju shtoni, si dhe nga çdo përbërës tjetër.

Përfitimet

Uji i limonit sjell një sërë përfitimesh:

Ai përmban substanca të tjera të dobishme, dhe është një burim i komponimeve të bimëve të quajtura flavonoide. Shumë prej tyre kanë përbërës antioksidues që duket se ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi.

Flavonoidet nga agrumet janë shpesh të lidhura me përfitimet për qarkullimin e gjakut, ndjeshmërinë e insulinës dhe aspekte të tjera të shëndetit metabolik. Flavonoidet e limonit gjithashtu kanë potencialin për të reduktuar stresin dhe dëmtimin oksidativ.

Limoni rekomandohet gjithashtu edhe kundër simptomave të artritit dhe dhimbjeve të kyçeve, falë ushqyesve dhe vitaminave që përmban në vete.

Uji me limon parandalon shfaqjen e akneve apo puçrrave dhe ndihmon në detoksifikimin e lëkurës.

Poashtu kjo pije është e pasur me ushqyes përfshirë fibrën e cila përmirëson tretjen dhe mbështet të gjitha sistemet që angazhohen në tretjen e yndyrnave. Ky lëng ndihmon në rënien në peshë dhe në përmirësimin e tretjes.

Gurët e veshkave janë forma të ngurta minerale që mbledhen në veshka. Lloji më i zakonshëm është bërë nga një substancë e quajtur oksalat kalciumi, dhe zakonisht trajtohet me një përbërje të quajtur citrate. Rritja e sasisë së citratit në urinën tuaj mendohet të parandalojë kalciumin nga lidhja me komponimet e tjera dhe formimin e gurëve.

Me pak fjalë, citrati rikthen aftësinë e urinës për të parandaluar formimin e gurit të veshkave./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë