Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
A e shkaktojnë vdekjen e hershme pijet dietike?

Konsumimi i shumë pijeve joalkoolike – madje edhe pijet dietike – mund të rrisin rrezikun për vdekje të parakohshme, sugjeron një studim i ri.

Studimi, i cili përfshin të dhëna nga afro gjysmë milioni njerëz në Evropë, është më i madhi në llojin e tij, thanë autorët. Njerëzit që konsumonin dy ose më shumë gota të tilla të pijeve në ditë – qoftë të rregullta ose dietike – ishin 17% më të predispozuar të vdisnin gjatë studimit gati dy dekadë, krahasuar me njerëzit që konsumonin më pak se një gotë në muaj, zbuloi studimi.

Por rezultatet, të botuara më 3 shtator në revistën JAMA Interior Medicine, mbështesin “fushatat e vazhdueshme të shëndetit publik që synojnë uljen e konsumit të pijeve joalkoolike”, sipas autorëve të studimit, të cilët janë nga Agjensia Ndërkombëtare e Kërkimit për Kancerin, një pjesë të Organizatës Botërore të Shëndetit.

Studimi shton një organ hulumtues në rritje që lidh konsumin e këtyre pijeve me një rrezik të shtuar të sëmundjes kronike dhe vdekjes së hershme. Në mars, një grup i ndryshëm studiuesish publikoi një studim në revistën Circulation që gjeti një lidhje midis konsumit të pijeve të ëmbëlsuara me sheqer dhe një rrezik të rritur të vdekjes së hershme midis burrave dhe grave amerikane. Ky studim zbuloi gjithashtu se konsumimi i sasive të mëdha të pijeve dietike ishte i lidhur me një rrezik të rritur të vdekjes së hershme midis grave.

Në mesin e atyre që raportuan të konsumojnë të paktën dy pije joalkoolike në ditë, 11% vdiqën gjatë periudhës së studimit, krahasuar me 9% të atyre që raportuan të konsumojnë më pak se një pije në muaj.

Është interesante që njerëzit që konsumonin shpesh pije dietike kishin më shumë të ngjarë të vdisnin nga sëmundjet kardiovaskulare, siç janë sëmundjet e zemrës; ndërsa njerëzit që konsumonin shpesh pije të ëmbëlsuara me sheqer kishin më shumë të ngjarë të vdisnin nga sëmundjet e tretjes, të tilla si divertikuliti ose sëmundjet e mëlçisë, krahasuar me ata që rrallë konsumonin pije joalkoolike.

Është gjithashtu e pasigurt pse konsumimi i rregullt i pijeve lidhet me një rrezik të shtuar të vdekjes nga sëmundjet e tretjes. Është e mundur që nivelet e larta të sheqerit në gjak të ndryshojnë rreshtimin e zorrëve dhe të rrisin rrezikun e infeksioneve të tyre, gjë që nga ana tjetër rrit rrezikun e sëmundjeve të caktuara të tretjes, thanë autorët. Por përsëri, kërkohen më shumë hulumtime për të hetuar këtë./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë