Mar, Qer 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Ushqimet që duhet konsumuar personat me hipertension

Një prej mënyrave më të sigurta për ta trajtuar hipertensionin, është përmes dietës.

Hani më pak mish dhe më shumë pemë dhe perime

Një dietë e bazuar në bimë është mënyra më e mirë që të stabilizohet presioni i lartë i gjakut. Në dietën e secilit person që është i diagnostifikuar me hipertension, duhet të ketë pemë e perime. Në vend të mishit të kuq, provoni mish të peshkut.

Mos konsumoni ushqime të sheqerosura

Ushqimet e sheqerosura përmbajnë kalori por nuk janë të shëndetshme. Nëse dëshironi të hani dicka të ëmbël, tentoni që ëmbëlsirat t’i zëvendësoni me fruta si dhe me cokollatë të zezë./FamiljaJone

Youtube

Arkiva

Kategoritë