Mër, Sht 28, 2022
Banner Top
Banner Top
Përfitimet e qëndrimit të hidratuar gjatë shtatzënisë

Shtatzënia është një nga fazat më të mira të jetës së një gruaje. Sapo zbulon se brenda trupit të saj po rritet një jetë e vogël, ajo fillon ta ushqejë dhe ta dashurojë pa kushte.

Qëndrimi i hidratuar gjatë shtatzënisë është po aq i rëndësishëm sa ushqimi.

Ja se si mund të qëndroni të hidratuar gjatë shtatzënisë:

-Mundohuni të pini të paktën 2 litra ujë çdo ditë.

-Përfshini lëngjet, supat, ujin e arrës së kokosit, mjaltin dhe qumështin në dietën tuaj rutinë.

-Mundohuni të shmangni ushtrime të forta të cilat mund të shkaktojnë mbinxehje të trupit tuaj, e cila nga ana tjetër sjell humbje të ujit.

–Hani fruta si shalqi, banane, mollë dhe portokall pasi mund të hidratojnë trupin tuaj.

Shmangni stresin sepse indirekt ndikon në hidratimin tuaj.

Përfitimet e qëndrimit të hidratuar gjatë shtatzënisë

-Uji dhe lëngjet ndihmojnë në formimin e lëngut amniotik i cili vepron si një medium rritje dhe pengesë sigurie midis foshnjës dhe mjedisit të jashtëm.

-Qëndrimi i hidratuar ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi juaj.

-Pirja e ujit të mjaftueshëm gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e urthit dhe aciditetit, i cili është një problem i zakonshëm gjatë shtatëzanisë.

-Mund të mbajë infeksionet e traktit urinar në gji dhe të mbrojë ju dhe fëmijën tuaj.

-Qëndrimi i hidratuar gjithashtu ul shanset e punës së parakohshme.

Pra, të gjitha zonjat shtatzënë, uluni, pushoni dhe qëndroni të hidratuara dhe shijoni udhëtimin tuaj të bukur drejt amësisë!/parenting.firstcry

Youtube

Arkiva

Kategoritë