Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Kur hani mjaltë çdo ditë, kjo është ajo që ndodh me të vërtetë me trupin tuaj!

Nëse hani mjaltë çdo ditë, së shpejti do të kuptoni përfitimet e tij të vërteta, të cilat njerëzit kanë qenë duke korrur nga puna e vështirë e bletëve për mijëvjeçarë. Nektari i tij i shijshëm gjendet në çdo kontinent, përveç Antartkës.

Sipas një studimi, “mjalti përdoret jo vetëm si një produkt ushqyes, por edhe në shëndetin e përshkruar në mjekësinë tradicionale dhe si një trajtim alternativ për kushtet klinike, duke filluar nga shërimi i plagëve deri tek trajtimi i kancerit”.

Studimi vazhdon të shtjellojë se “provat nga pikturat e epokës së gurit tregojnë trajtimin e sëmundjeve me produktin e bletëve, siç është mjalti me origjinë nga 8000 vjet më parë”.

Në kohët moderne, njerëzit mund të përdorin mjaltin si ëmbëlsues për një çaj pasdite ose si një përbërës në maskat ngjitëse të fytyrës dhe maskat e flokëve që prodhojnë shkëlqim. Substanca e lirë dhe e shijshme është e sigurt për t’u konsumuar në baza ditore dhe, në fakt, është vërtetuar se ka përfitime të mëdha për shëndetin tonë kur e konsumojmë.

 Le të hedhim një vështrim në të gjitha mënyrat se si mjalti na ndihmon kur e hamë çdo ditë.

Nëse hani mjaltë çdo ditë:

  • Lëkura juaj mund të pastrohet
  • Ju mund të jeni në gjendje të detoksoni radikalet e lira në trupin tuaj
  • Performanca juaj atletike mund të përmirësohet
  • Ju mund të humbni peshë
  • Do të bëni gjumë më cilësor
  • Nivelet e kolesterolit tuaj LDL mund të ulen
  • Mund të lehtësoni simptomat e dhimbshme të refluksit të acidit
  • Zemra juaj do të jetë më e forte
  • Ju mund të promovoni shëndetin e trurit dhe të forconi kujtesën tuaj./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë