Mër, Maj 18, 2022
Banner Top
Banner Top
6 mashtrime të çuditshme për t’ju ndihmuar të bini në gjumë më shpejt

Pagjumësia, edhe pse e bezdisshme, është e zakonshme; Shoqata Amerikane e Gjumit thotë se një në tre të rritur luftojnë herë pas here me pagjumësinë në një moment të jetës së tyre. Megjithatë, nëse “numërimi i deleve” klasike nuk po funksionon për ju dhe nuk jeni të prirur të pini një pilulë, këtu janë disa mënyra të çuditshme por shkencore për t’ju ndihmuar të largoheni natën.

1. Provoni dhe qëndroni zgjuar

Kjo tingëllon si e kundërta e asaj që duhet të bëni, por disa kërkime kanë sugjeruar që njerëzit që qëllimisht përpiqen të qëndrojnë zgjuar dremisin më shpejt se ata që përpiqen në mënyrë aktive të bien në gjumë. “Mbajini sytë hapur, përsërisni vetes ‘Nuk do të fle”, tha psikoterapistja Julie Hirst për The Mirror. “Truri nuk i përpunon mirë negativët, kështu që e interpreton këtë si një udhëzim për të fjetur dhe muskujt e syve lodhen shpejt ndërsa gjumi zvarritet.”

2.Vishni çorape në shtrat

Edhe një herë, kjo mund të tingëllojë e çuditshme në fillim, veçanërisht pasi hulumtimet sugjerojnë se temperaturat e ftohta, jo të ngrohta, janë ideale për të na ndihmuar të flemë gjumë, por një studim zviceran i vitit 1999 zbuloi se këmbët dhe duart e ngrohta ishin parashikuesi më i mirë se sa shpejt dikush do të binte. në gjumë. Sipas The Huffington Post, kjo është për shkak se zhvendosja e rrjedhës së gjakut nga thelbi juaj në ekstremitetet tuaja ftoh trupin tuaj, gjë që sinjalizon trurin tuaj që të kalojë në modalitetin e gjumit.

3. Fryni flluska

Flluskat nuk janë thjesht një lodër për t’i mbajtur fëmijët të argëtohen, ato në fakt kanë një veti hipnotike që mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë. Dr. Rachel Marie E. Salas, një profesore e neurologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins, i tha The New York Post se flluskat veprojnë edhe si një ushtrim frymëmarrjeje për t’ju ndihmuar të qetësoheni dhe të ngadalësoni rrahjet e zemrës dhe të ndihmojnë për të mbajtur mendjen nga duke u endur drejt mendimeve që mund t’ju mbajnë zgjuar./medicaldaily

Arkiva

Kategoritë