Hën, Gus 2, 2021
Banner Top
Banner Top
Ushqimet e duhura për jetëgjatësinë!

Shkenca është e qartë: Konsumimi i ushqimeve të duhura mund të çojë në një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

Por disa njerëz e kanë më të vështirë të hanë ashtu siç duhet për shumë arsye. Ndoshta nuk kanë shumë oreks, kanë probleme për të gatuar ose ngrënë, nuk e dinë se çfarë është e shëndetshme.

Një dietë e shëndetshme përfshin:

Fruta dhe perime

Produkte qumështore me pak yndyrë si kos dhe djathë

Shumë peshq

Arra dhe fasule

Vajrat bimore jo-tropikale (vajrat e ullirit, misrit, kikirikut dhe lulediellit).

Konsumoni më pak sheqer

Hani ëmbëlsira një herë në javë dhe shmangni ushqimet e përpunuara me sheqer shtesë.

Çaji i gjelbër

Çaji I gjelbër ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe disa tumoreve. Është i aftë në luftën kundër inflamacionit.

Kafeja

Konsumimi i kafesë në sasi të kufizuara ul rrezikun e sklerozës dhe Parkinsonit.

Ndiçni këto këshilla mbi regjimin e duhur ushqimor për një jetë më të gjatë./Familja Jonë

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë