Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Si ta largoni erën e keqe nga goja?

Shumë persona vuajnë nga era e keqe e gojës, ndonëse kujdesen për higjienën orale. Arsyet pse një person vuan nga era e keqe  e gojës është për shkak të bakterieve që shumohen si rezultat i shprehive të këqija.  

Disa prej arsyeve kryesore për këtë janë:

Konsumi  i tepër i ushqimeve të pasura me sulfur, duhani, alkooli, sëmundja e mishit të dhëmbëve, stresi dhe ankthi, prishja e dhëmbëve dhe infeksion oral.

Por janë disa mënyra se si të keni aromë të mirë të gojës e ato janë:

Sa më shumë që qëndroni të hidratuar, era e gojës do largohet.

Hani molla – kjo pasi mollët përmbajnë polifenole të oksiduara që ndihmojnë largimin e erës së keqe nga goja.

Limoni, jo vetëm që është i shëndetshëm por mund të iu ndihmojë kundër erës së keqe të gojës, pasi i vret bakteriet. /Familja Jone

Youtube

Arkiva

Kategoritë