Pre, Jan 28, 2022
Banner Top
Banner Top
Zgjidhni problemin e kruajtjes së lëkurës në mënyrë natyrale

Kruajtja e lëkurës ndodh për një numër arsyesh. Përveç pickimit të insekteve, kruajtja mund të ndodhë edhe si një reaksion alergjik.

Kjo gjendje mund të ndodhë në zona të vogla të trupit, siç është krahu ose këmba, por gjithashtu mund të ndjeni kruajtje në të gjithë trupin tuaj. Ndonjëherë ajo zgjat për një kohë të gjatë dhe shkakton një ndjenjë shumë intensive. Ndërsa gërvishtni ose fërkoni zonën, vetëm intensifikoni kruajtjen.

Nëse kruajtja zgjat më shumë se dy javë dhe pavarësisht nga gjithçka që keni bërë, nuk ka ndonjë përmirësim, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun ose dermatologun, shkruan KP.

Por mund të përpiqeni të ndihmoni veten me disa mënyra natyrore për të lehtësuar kruajtjen e lëkurës.

Aloe vera

Ndihmon në trajtimin e djegieve, por edhe në kruajtje të lëkurës. Merrni një gjethe, duke e prerë në mes, pastaj vendosni xhel aloe vera në pjesën e kruar.

Borziloku

Vendosni çaj borziloku në lëkurë. Përgatiteni duke shtuar 15 gramë borzilok të thatë në gjysmë litri ujë të nxehtë. Lëreni të qëndrojë e mbuluar derisa të ftohet. Zhytni një leckë në çajin e përgatitur dhe vendoseni në zonën e kruajtjes.

Mente dhe trumzë

Ju gjithashtu mund të lani pjesën e kruajtjes së lëkurës me nenexhik. Mente vepron si antiinflamator dhe si anestetik. Ajo ka një efekt të ngjashëm – parandalon inflamacionin e lëkurës që ndodh për shkak të gërvishtjeve.

Limoni

Shtrydhni pak limon në pjesët e lëkurës tuaj që kruhen dhe lini të thahet. Limoni është një anestetik natyral dhe vepron si një agjent antiinflamator dhe ndihmon kundër kruajtjes.

Sodë buke dhe bollgur

Ju mund të përdorni sodë buke në një banjë ose të përgatitni një pastë që do ta vendosni në lëkurë. Përdorni një raport prej tri lugë sodë buke, një lugë ujë. Mos e aplikoni në plagë të hapura ose lëkurë të plasaritur. Përdorni miell tërshëre në banjë dhe shtoni dy gota me këtë qull në ujë të ngrohtë.

Arkiva

Kategoritë