Sht, Dhj 4, 2021
Banner Top
Banner Top
Xhaçka: Viktimat në aksidentin në Bullgari janë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut

Ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka reaguar pas aksidentit në Bullgari ku humbën jetën 46 persona.

Xhaçka ka thënë se viktimat janë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut.

“Dhimbje e madhe për 45 jetët e humbura të shqiptarëve nga Maqedonia e Veriut gjatë aksidentit tragjik në Bullgari. Ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave dhe shërim të shpejtë të plagosurve. Shqipëria është pranë Maqedonisë së Veriut dhe popullit të saj në këtë moment të vështirë!” – ka shkruar Xhaçka në Facebook.

Në një prononcim të mëhershëm, kryeministri maqedonas Zoran Zaev foli për 46 viktima por nuk specifikoi përkatësinë etnike. Viktimat janë 12 fëmijë nën 18-vjeç dhe të tjerët janë të rinj të moshave 20-30-vjeçare, tha Zaev.

Arkiva

Kategoritë