Mër, Maj 18, 2022
Banner Top
Banner Top
Trajtimi i kapsllëkut  te fëmijët dy vjeçar

Nëse fëmija juaj ka shumë kapsllëk, ata mund të mos jenë në gjendje të dallojnë kur zorrët e tyre janë plot dhe nuk do të ndihet sikur ka nevojë për tualetin.

Rritja e marrjes së fibrave të fëmijës suaj do ta bëjë më të lehtë jashtëqitjen e tyre. Ofroni ushqime të tilla si bukë integrale dhe drithëra integrale, plus fruta dhe perime si kumbulla të thata, fiq, kajsi, bizele, brokoli, misër të ëmbël, patate dhe fasule.

Është një ide e mirë t’i jepni fëmijës suaj fruta të tilla si mollë me lëvozhgën e saj dhe t’i lini patatet të skuqura me lëkurën e tyre.

Mos u tundoni ta mbingarkoni fëmijën tuaj me ushqime të pasura me fibra, në një përpjekje për ta ndihmuar atë të defektojë. Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar do të sigurojë gjithçka që i nevojitet vogëlushit tuaj.

Jepini fëmijës tuaj shumë lëngje për të ndihmuar në njomjen e jashtëqitjes së saj. Uji është më i miri, megjithëse mund të ofroni edhe lëng frutash të holluar mirë (të paktën një pjesë lëngu në 10 pjesë ujë). Mirëpo, mos i jepni fëmijës tuaj pije të gazuara, me sheqer ose me kafeinë.

Kapsllëku mund ta bëjë fëmijën tuaj të ngadaltë dhe me pak energji. Por të qenit aktiv mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut të tyre.

Nxiteni atë të dalë dhe të ecë së bashku me karrocën për një kohë të shkurtër kur jeni jashtë ose luani pak muzikë dhe nxirreni atë të kërcejë me ju, ose të shkelmojë një top futbolli rreth kopshtit.

Mes tjerash, nëse fëmija juaj tashmë është i trajnuar për tualetin, është mirë ta inkurajoni që të ulet rregullisht në tualet, edhe nëse nuk ndihet se ka nevojë për të. Kohët e mira për ta bërë këtë gjë përfshijnë 20-30 minuta pas ngrënies dhe para gjumit.

Nëse këto këshilla nuk ndihmojnë në kapsllëkun e fëmijës suaj, vizitoni mjekun tuaj të përgjithshëm të cilët mund të përshkruajë një laksativ të butë, të tillë si laktuloza për të zbutur jashtëqitjet e tyre./ BabyCenter

Arkiva

Kategoritë