Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Si të trajtoni kollën?

Një kollë është një simptomë e zakonshme, irrituese që mund të jetë ose afatshkurtër ose kronike. Shkaqet afatshkurtra të kollës mund të përfshijnë viruse (përfshirë gripin, ftohjen e zakonshme, krupën dhe RSV), infeksionet bakteriale si pneumonia, bronkitin ose sinusitin, dhe rinitit alergjik. Kollat ​​kronike që zgjasin më shumë se 8 javë mund të përfshijnë astmën, alergjitë, infeksionet kronike të sinuseve, GERD, dështimin kongjestiv të zemrës, emfizemën, kancerin e mushkërive ose tuberkulozin.

Për të parë se si duhet trajtuar atë, shihni më poshtë..

Pranoni që kollitja është zakonisht e rëndësishme – Nëse jeni akoma në mes të sëmundjes që po shkakton kollën tuaj, shumica e mjekëve nuk kanë dëshirë ta “trajtojnë” atë sepse po pastron rrugën tuaj ajrore. Nëse kollitja ndjehet sikur është thellë në gjoks, ose nëse vazhdimisht kollitni gëlbazë ose mukozë, pranoni që ajo që po ndodh është një gjë e mirë. Trupi juaj ka një aftësi të lindur për të ndihmuar veten të bëhet mirë.

Nëse keni më shumë se 8 javë kollë, kjo konsiderohet një “kollë kronike”- Ju duhet të shihni mjekun tuaj për të parë se çfarë mund të shkaktojë këtë kollë. Shkaqet e zakonshme të kollës kronike përfshijnë astmën, alergjitë, infeksionet kronike të sinuseve, GERD (sëmundja e refluksit gastroesophageal), dështimi kongjestiv i zemrës, emfizema, kanceri i mushkërive ose tuberkulozi. Disa ilaçe të tilla si frenuesit ACE mund të përfshijnë gjithashtu kollën si një efekt anësor.

Pini shumë lëngje – Kollitja ju bën të humbni lëngjet nga rritja e ritmit të frymëmarrjes dhe kollitjes, dhe nëse kolla juaj shoqërohet me ethe, ju humbni edhe më shumë lëngje. Pini ujë, hani supë ose pini lëng frutash jo agrumesh. Të qenit i hidratuar do ta ndihmojë fytin të mos ndjehet i irrituar, hollon sekrecionet tuaja të mukozës dhe ju ndihmon të ndjeheni më mirë në përgjithësi.

Burrat duhet të pinë të paktën 13 gota (3 litra) lëngje çdo ditë. Gratë duhet të pinë të paktën 9 gota (2.2 litër) lëngje çdo ditë. Planifikoni të pini më shumë kur jeni sëmurë.

Shmangni pijet e gazuara dhe lëngjet e agrumeve – ato mund të irritojnë më shumë fytin tuaj

Studimet kanë treguar që lëngjet e ngrohta ndihmojnë në zbutjen e sekrecioneve të mukusit dhe mund të ndihmojnë në lehtësimin e kollës, si dhe simptoma të tjera të zakonshme që bashkë-ndodhin siç janë teshtima, dhimbja e fytit. Pini supë të ngrohtë, çaj të nxehtë, apo edhe kafe.

Për të liruar bllokimet dhe për të zvogëluar kollitjen, pini ujë të ngrohtë limoni me mjaltë – Përzieni 1 gotë ujë të ngrohtë me lëngun e gjysmë limoni.

Mos u jepni mjaltë fëmijëve nën moshën një vjeç për shkak të rrezikut të ekspozimit të botulizmit

Hani më shumë fruta – Studimet kanë treguar që ngrënia e një diete të pasur me fibra, veçanërisht fibra nga frutat, mund të ndihmojë në uljen e kollës kronike dhe simptomave të tjera të frymëmarrjes. Fibrat nga frutat janë më efektive sesa shtesa e fibrave në zvogëlimin e kollës. Frutat si molla dhe dardha gjithashtu përmbajnë flavonoide, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të përgjithshëm të mushkërive./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë