Mar, Jan 25, 2022
Banner Top
Banner Top
Si të shpëtoni nga dhëmbët e ndjeshëm – tri metoda për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve

Dhëmbët e ndjeshëm mund të shkaktojnë shqetësime dhe madje dhimbje pasi të hani disa ushqime të ftohta dhe pije.

Akullorja mund të shkaktojë që të sëmurët të tronditen nga dhimbja. Sidoqoftë, ka mënyra për të trajtuar dhëmbët e ndjeshëm në shtëpi, qoftë kur prisni për një takim apo për të menaxhuar ndjeshmërinë e dhëmbëve për një kohë të gjatë.

Dhëmbët e ndjeshëm ose mbindjeshmëria e dentinës zakonisht shihen te njerëzit që janë lodhur nga smalti i dhëmbëve ose tek ata që kanë ekspozuar rrënjët e dhëmbëve. Kontrollet e rregullta te dentisti janë thelbësore për të marrë trajtim për çdo çështje që mund të shkaktojë atë dridhje të dhimbshme.

Dentistët mund të zëvendësojnë ose vendosin mbushje, të riparojnë dhëmbë të çarë ose të copëtuar dhe të ndihmojnë në trajtimin e sëmundjes së mishit të dhëmbëve.

Nëse jeni duke pritur për një takim, ose dëshironi të lehtësoni dhimbjet në shtëpi, këtu janë disa gjëra që mund të bëni:

Pastë dhëmbësh jo e ndjeshme

Arsyeja që dhëmbët e ndjeshëm mund të shkaktojnë kaq shumë dhimbje është ndikimi i ushqimit ose pijeve të ftohta në mbaresat nervore. Përdorimi i pastës së dhëmbëve desensibilizuese mund të ndihmojë në bllokimin e mbaresave nervore nga ato që shkaktojnë dhimbjen.

Shpëlarje me ujë të kripur

Çështjet e ndjeshmërisë mund të çojnë në inflamacion në gojën tuaj – e cila mund të rregullohet me ujë të kripur. Shpëlarja me ujë të kripur mund të ndihmojë në ndalimin e dhimbjes nga dhëmbët e ndjeshëm nëse përdoret dy herë në ditë.

Ju do të duhet të:

  • Shtoni gjysmë lugë çaji kripë në një gotë me ujë të vakët dhe përzieni derisa të tretet,
  • Merrni tretësirën në gojën tuaj dhe silleni sikur po lani gojën deri në 30 sekonda,
  • Pështyni përzierjen dhe përsëriteni dy herë në ditë për rezultatet më të mira.

Mjaltë dhe ujë të ngrohtë

Ndërsa mund të mendojmë të pimë mjaltë të nxehtë dhe limon kur kemi një të ftohje, edhe dhëmbët tuaj do të kenë përfitime. Nëse keni ndonjë pjesë të lënduar përgjatë mishit të dhëmbëve ose zonave të fryra, mjalti mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes, ënjtjes dhe inflamacionit.

Përzieni një lugë mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe veproni sikur po bëni një shpëlarje goje. Ju mund ta përsërisni këtë dy herë në ditë për të nxitur shërimin. 

Arkiva

Kategoritë