Sht, Mar 25, 2023
Banner Top
Banner Top
Si të përgatisni “Waffles” në shtëpi

Kjo recetë u përgatit nga Kokopisha

Prej disa vitesh në menynë e shumë pastiçerive në vend janë shtuar edhe ëaffles, një ëmbëlsirë me origjinë belgo- franceze, por që tanimë e gjen kudo. Sot e kemi përgatitur posaçërisht për ju, kështu që mos hezitoni ta provoni.

Përbërësit: 1 gotë miell i zakonshëm, 1 lugë çaji baking poëder (pluhur për pjekje), 1 lugë çaji kripë, 1 gotë qumësht, 2 vezë dhe 4 lugë gjelle gjalpë i shkrirë.

Përgatitja: Bashkojmë miellin me pluhurin e pjekjes dhe kripën. Më pas shtojmë qumështin me vezët dhe gjalpin e shkrirë dhe i përziejmë me sa të përftohet një masë homogjene. Ngrohim paraprakisht formën për ëaffle dhe shtojmë pak nga masa e përftuar dhe mbyllim kapakun. Pasi vëmë re se ngjyra e ëaffles është e artë e bukur dhe e heqim. /Living

Youtube

Arkiva

Kategoritë