Mër, Qer 29, 2022
Banner Top
Banner Top
Si të përdoret vaji i ullirit për përmirësimin e flokëve të thata?

Vaji i ullirit ka aftësi mbrojtëse për flokun, sidomos për atë që është subjekt i vazhdueshëm i tharjeve dhe stilimeve me temperaturë të lartë.

Ai është shumë i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që e ushqejnë flokun.

Maskë me vaj ulliri dhe vajin e arrës së kokosit

Për përgatitjen e kësaj maske ju nevojiten:

2 lugë gjelle vaj i arrës së kokosit
2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër,
Peshqir i ngrohur.

Përziejini të dy vajrat dhe ngrohini në një enë për disa sekonda.

Më pas, maskën vendoseni në flokë duke nisur nga rrënjët e deri tek majat.

Masazhojeni kokën për 10-15 minuta dhe më pas mbulojeni me peshqir të ngrohur për 30 minuta të tjera.

Lajeni flokun si zakonisht dhe lëreni të thahet vetë.

Kjo maskë përdoret dy herë në javë.

Vaj ulliri dhe mjaltë

Për këtë maskë ju nevojiten:

Gjysmë filxhan çaj mjaltë,
Treçerek filxhan vaji ulliri ekstra i virgjër
Kapuç dushi

Vaj ulliri dhe e verdha e vezës

Për këtë maskë ju nevojiten:

2 të verdha vezësh,
2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër,
Kapuç dushi

Përziejini të verdhat e vezës dhe vajin e ullirit dhe lyejini flokët nga rrënjët tek majat.

Më pas vendosni kapuçin e dushit dhe prisni një orë.

Lajeni flokun me shampo dhe lëreni të thahet vetë.

Kjo maskë duhet përdorur një herë në javë.

Për flokun e thatë, ju mund ta përdorni vajin e ullirit duke e përzier me lëngun e freskët të limonit ose majonezë.

Arkiva

Kategoritë