Mër, Dhj 8, 2021
Banner Top
Banner Top
Shpërthimi jashtë spitalit në Liverpool shpallet një incident terrorist

Një shpërthim jashtë Spitalit të Grave në Liverpool të dielën është shpallur një incident terrorist nga policia.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, një taksi shpërtheu dhe u përfshi nga flakët pak para orës 11:00 në një zonë të zbritjes pranë hyrjes, duke vrarë pasagjerin dhe duke plagosur shoferin.

Taksisti, David Perry, u shpall hero nga kryebashkiakja e Liverpool-it, Joanne Anderson, për mbylljen e të dyshuarit brenda automjetit.

Katër burra janë arrestuar në qytet në lidhje me incidentin e së dielës.

Pasagjeri i taksisë duket se ka bërë një “pajisje shpërthyese të improvizuar” që shkaktoi shpërthimin, tha shefi i policisë kundër terrorizmit në North West, Russ Jackson.

Motivimi i burrit ishte “ende për t’u kuptuar”, tha ai. 

Arkiva

Kategoritë