Hën, Mar 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Sa e dëmshme është kafeina?


Kafeina është një produkt bimor që gjendet më së shpeshti në fasulet e kafesë, çaj, pije energjetike, pije të buta, kakao dhe çokollatë. Kafeina gjendet gjithashtu në disa ilaçe me recetë dhe pa recetë, përfshirë alergji të ftohtë.


Si ndikon kafeina në trup?


Kafeina vepron si nxitës duke ushtruar ndikim në sistemin nervor qendror. Efektet e kafeinës në trup mund të fillojnë 15 minuta pas marrjes së ushqimit dhe zgjasin deri në gjashtë orë.


Kafeina njihet si një substancë e varur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO).
Kur konsumohet në doza të moderuara (jo më shumë se 200 mg, ose rreth 1-2 gota kafeje), kafeina mund të ndihmojë njerëzit të ndihen më të vëmendshëm dhe më pak të përgjumur. Shumica e individëve që konsumojnë sasi të moderuar do të përjetojnë pak, nëse ka, efekte anësore negative.


Kafeina mund të rrisë ritmin e zemrës, temperaturën e trupit, rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe gjymtyrë, presionin e gjakut, nivelet e sheqerit në gjak, sekrecionet e acidit të stomakut dhe prodhimin e urinës (diuretik). Njerëzit mund të përjetojnë marramendje, frymëmarrje të trazuar, dridhje të muskujve, vjellje, diarre, urinë e shtuar, ketone në urinë, përgjumje, etje, ankth, konfuzion, nervozizëm, pagjumësi, ndryshime në oreks, vizion, dhe djersitje të ftohtë.


Përkundër besimit popullor, pirja e kafesë nuk do të ndihmojë dikë që është i dehur të bëhet i matur.


Efektet anësore:


Ndërsa konsumimi i sasive të moderuara të kafeinës nuk duket të ketë efekte afatgjata të dëmshme, duke konsumuar sasi më të mëdha të kafeinës (1000 mg ose rreth dhjetë gota me kafe në një ditë) në baza të rregullta mund të lidhet me problemet e konceptimit, episodet në rritje të urthit, dhe ndryshimet në zakonet e zorrëve.


Shumë kafeinë mund të çojë në privimin e gjumit dhe një tendencë për të shpërfillur sinjalet paralajmëruese normale që trupi është i lodhur dhe ka nevojë për pushim. Kafeina nuk e rimbush energjinë apo nuk parandalon lodhjen emocionale; ushqimi dhe gjumi janë mjetet e vetme për këto. Kur modelet normale të gjumit vazhdimisht ndërpriten, mund të ndodhë depresioni i humorit. Shumë kafeinë gjithashtu mund të çojë në ndjenja të lidhura me ankthin, siç janë nervozizmi i tepruar, djersitja dhe dridhjet.


Njerëzit që marrin medikamente për depresion, ankth ose pagjumësi, presion të lartë të gjakut, probleme të tjera në zemër, dhimbje kronike të stomakut ose sëmundje të veshkave duhet të kufizojnë kafeinën deri sa të diskutojnë me mjekun.


Nëse dëshironi të shmangni disa nga efektet e padëshiruara anësore të pijeve të kafeinuara (p.sh., nervozizëm ose pa gjumë), kalimi në pije pa kafeinë mund të ndihmojë.
Efektet e ndalimit të konsumimit të kafeinës:
Njerëzit që ndalojnë pijet me kafeinë mund të vërejnë disa efekte anësore, veçanërisht nëse përdorin sasi të mëdha të kafeinës. Disa simptoma të tërheqjes së kafeinës përfshijnë dhimbje koke, nervozizëm, nauze, kapsllëk dhe tension muskulor.

Këto simptoma zakonisht shfaqen rreth 12-24 orë pasi dikush ka ndaluar konsumimin e kafeinës dhe zakonisht zgjat rreth një javë. Rekomandohet që gradualisht të ulni sasinë tuaj të kafeinës për të shmangur simptomat e tërheqjes./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë