Mar, Maj 17, 2022
Banner Top
Banner Top
Rrethi i zi i syve dhe simptomat

Qeset poshtë syve janë ënjtje e lehtë ose fryrje nën sy. Ato janë të zakonshme ndërsa plakeni dhe indet rreth syve tuaj dobësohen, duke përfshirë disa nga muskujt që mbështesin qepallat tuaja. Yndyra që ndihmon në mbështetjen e syve mund të lëvizë më pas në qepallat e poshtme, duke i bërë ata të duken të fryrë.

Lëngu gjithashtu mund të grumbullohet poshtë syve tuaj. Qeset poshtë syve janë zakonisht një shqetësim kozmetik dhe rrallëherë një shenjë e një gjendjeje serioze. Mjetet juridike në shtëpi, të tilla si kompresat e ftohta, mund të ndihmojnë në përmirësimin e pamjes së tyre. Për ënjtje të vazhdueshme ose shqetësuese nën sy, operacioni i qepallave mund të jetë një opsion.

Simptomat e rrethit të nën sy:

Ënjtje e lehtë

Lëkurë e varur ose e lirshme

Qarqe të errëta./mayoclinic

Arkiva

Kategoritë