Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Receta e ditës: Byrek më i lëngshëm dhe më i butë, truk që e përdorin furrtarët

Çdo amvisë e di mirë se sa e rëndësishme është mbushja kur gatuan byrekë

Sekreti i një byreku të shijshëm qëndron te mbushja e tij, më poshtë po ju sjellim një recetë për mbushje që e përdorin furrtarët.

Përbërësit:

– 8 lugë miell,
– 1 maja e thatë,
– 2 gota qumësht,
– 1 filxhan vaj,
– kripë ose sheqer (në varësi të byrekut që po e gatuani).

Përgatitja:

Përzieni përbërësit e listuar në një enë.

Kur bëni byrekë nga kore të gatshme, të njelmëta ose të ëmbla, lyeni secilën kore me këtë mbushje dhe më pas mbushni në mënyrën e zakonshme.

Hidhni pjesën tjetër të mbushjes mbi byrek dhe lëreni të pushojë për një orë e gjysmë para se ta fusni në furrë për ta pjekur.

Ju bëftë mirë!

Youtube

Arkiva

Kategoritë