Enj, Maj 25, 2023
Banner Top
Banner Top
Pse duhet ta përdorim xhenxhefilin?

Xhenxhefili është një ndër erëzat më të shëndetshme (dhe më të shijshme) në planet.

Ajo është e ngarkuar me lëndë ushqyese dhe komponime bioaktive që kanë përfitime të fuqishme për trupin dhe trurin tuaj.

Këtu janë 5 përfitime shëndetësore të xhenxhefilit që mbështeten nga kërkimet shkencore.

  1. Xhenxhefili  përmban Gingerol, një substancë me përmbajtje të fuqishme medicinale

Xhenxhefil është një bimë lulesh që ka origjinën nga Kina.

Ajo i përket familjes Zingiberaceae, dhe është e lidhur ngushtë me shafranët.

Rizome (pjesa nëntokësore e rrjedhës) është pjesa e përdorur zakonisht si erëz. Shpesh quhet rrënjë xhenxhefil, ose thjesht xhenxhefil.

Xhenxhefili ka një histori shumë të gjatë të përdorimit në forma të ndryshme të mjekësisë tradicionale / alternative. Ajo është përdorur për të ndihmuar tretjen, për të humbur peshë, për të ndihmuar në luftën kundër gripit dhe të ftohtit.

Xhenxhefili mund të përdoret i freskët, i thatë, pluhur, ose si një vaj ose lëng, dhe ndonjëherë i shtohet ushqimeve të përpunuara dhe kozmetikës. Është një përbërës shumë i zakonshëm në receta të shumta.

Aroma unike e xhenxhefilit vjen nga vajrat e saj natyrale, më e rëndësishmja nga të cilat është gingeroli.

Gingeroli është përbërja kryesore bioaktive në xhenxhefil, përgjegjës për shumicën e përbërësve të saj medicinal. Ajo ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksiduese.

  • Xhenxhefili mund të trajtojë shumë forma të të përzierave, sidomos turbullirave në mëngjes.

Për shembull, ajo ka një histori të gjatë të përdorimit si një ilaç për sëmundjen e detit dhe ka disa dëshmi se mund të jetë po aq efektive sa ilaçet me recetë.

Xhenxhefili gjithashtu mund të lehtësojë të përzierat dhe të vjellat pas operacionit, dhe në pacientët e kancerit që i nënshtrohen kimioterapisë.

Por mund të jetë më efektiv kur bëhet fjalë për përzierje të lidhura me shtatzëninë, siç është e përziera në mëngjes.

Sipas një rishikimi të 12 studimeve që përfshinin gjithsej 1,278 gra shtatzëna, 1,1-1,5 gram xhenxhefili mund të zvogëlojë ndjeshëm simptomat e të përzierave.

Edhe pse xhenxhefili konsiderohet i sigurt, bisedoni me mjekun tuaj para se ta përdorni nëse jeni shtatzënë. Disa besojnë se sasi të mëdha mund të rrisin rrezikun e abortit, por aktualisht nuk ka studime për ta mbështetur këtë.

  •  Xhenxhefili mund të zvogëlojë dhimbjen e muskujve dhe hidhërimin

Xhenxhefili ka treguar të jetë efektiv kundër dhimbjes së muskujve të shkaktuara nga stërvitja. Në një studim, konsumimi i 2 gram xhenxhefili në ditë, për 11 ditë, reduktoi ndjeshëm dhimbjen e muskujve tek njerëzit që kryejnë ushtrime. Xhenxhefili nuk ka ndikim  të menjëhershëm, por mund të jetë efektiv në zvogëlimin e përparimit të përditshëm të dhimbjeve të muskujve.

Këto efekte besohet të jenë të ndërmjetësuara nga përbërja anti-inflamatore.

  • Efektet anti-inflamatore mund të ndihmojnë me Osteoatritin

Osteoatriti është një problem i zakonshëm shëndetësor, që përfshin degjenerimin e nyjeve në trup, duke çuar në simptoma si dhimbje dhe ngurtësi.

Në një gjyq të kontrolluar prej 247 njerëzve me osteoartrit të gjurit, ata që morën ekstrakt xhenxhefili kishin më pak dhimbje dhe kishin nevojë për më pak ilaçe kundër dhimbjeve.

Një tjetër studim zbuloi se një kombinim i xhenxhefilit, kanellës dhe vaj të susamit, mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ngurtësinë në pacientët e osteoartritit.

  • Xhenxhefili mund të zvogëlojë drastikisht sheqernat e gjakut dhe të përmirësojë faktorët e rrezikut të sëmundjes së zemrës

Kjo fushë e kërkimit është relativisht e re, por xhenxhefili mund të ketë përbërje të fuqishme anti-diabetike.

Megjithatë, mbani në mend se ky ishte vetëm një studim i vogël. Rezultatet janë jashtëzakonisht mbresëlënëse, por ato duhet të konfirmohen në studime më të mëdha përpara se të bëhen rekomandime./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë