Mër, Maj 18, 2022
Banner Top
Banner Top
Përfitimet shëndetësore të qiqrave

Përfitimet e saj shëndetësore përfshijnë:

Ndihmon me problemet e tretjes

Komponimet organike unike që gjenden në qiqrat e ngjashme me hudhrën mund të lehtësojnë në mënyrë efektive problemet e tretjes. Përveç kësaj, ato kanë veti natyrore antibakteriale që eliminojnë një gamë të gjerë bakteresh, përfshirë salmonelën. Në mënyrë të veçantë, ato mund të rrisin efikasitetin e marrjes së lëndëve ushqyese në zorrë duke siguruar më shumë lëndë ushqyese nga ushqimi.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Një nga përbërësit organikë më të rëndësishëm që gjendet në qiqrat është alicina, e cila në hulumtimet e fundit është lidhur me uljen e niveleve të kolesterolit të keq në trup dhe përmirësimin e shëndetit të zemrës. Alicina gjithashtu ka qenë e lidhur me uljen e presionit të gjakut. Kombinuar me efektet vazodiluese të kaliumit, qiqrat mund të kenë një ndikim të madh në reduktimin e rrezikut kardiovaskular.

Për më tepër, ekziston një përbërës tjetër organik – quercetin, i lidhur drejtpërdrejt me uljen e kolesterolit dhe niveleve të pllakave në arterie. Përkatësisht, ndihmon në parandalimin e arterosklerozës dhe zvogëlon rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

Mund të forcojë imunitetin

Nivelet e larta të vitaminës C në qiqra ndihmojnë në rritjen e efektivitetit të sistemit imunitar duke stimuluar prodhimin e qelizave të bardha të gjakut dhe kolagjenit, i cili është një komponent thelbësor në krijimin e enëve të gjakut, qelizave, indeve dhe muskujve të rinj

Arkiva

Kategoritë