Mër, Dhj 8, 2021
Banner Top
Banner Top
Përbërësi i zakonshëm në disa produkte është i lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit të kancerit

Shumë herë ne nuk i hedhim një vështrim të plotë etiketave ushqyese në ushqimet që mbushin frigoriferin tonë.

Por kjo mund të jetë e gabuar pasi disa përbërës në ushqimet tona të përditshme mund të na shkaktojnë probleme shëndetësore me kalimin e kohës. Hulumtimet e reja sugjerojnë se vaji i palmës, një përbërës i zakonshëm që gjendet në gjalpin e arrave dhe çokollatë, është i lidhur me një rrezik në rritje të llojeve të caktuara të kancerit.

Një studim i fundit i botuar në revistën Nature donte të kuptonte efektet që konsumimi i acideve yndyrore si acidi oleik, linoleik dhe palmitik mund të ketë në qelizat e kancerit të gojës dhe lëkurës te minjtë.

Acidi oleik dhe linoleik gjenden në ushqimet e mbushura me omega-6 dhe 9, duke përfshirë farat e lirit dhe vajin e ullirit. Sa i përket acidit palmitik, studiuesit i ushqyen minjtë me një dietë afatshkurtër të pasur me vaj palme (një lloj vaji vegjetal) për të matur efektet e acidit yndyror në qelizat e kancerit.

Autorët e studimit zbuluan se dietat, duke përfshirë acidin linoleik dhe oleik, nuk çuan në një probabilitet më të madh të zhvillimit të kancerit. Ndërsa, dieta me vaj palme ka bërë që minjtë të jenë më të rrezikuar nga kjo sëmundje. Studiuesit pohojnë se kjo është për shkak të acidit palmitik në vaj që nxit metastazën, që është kur qelizat e kancerit shkëputen nga tumori primar dhe përhapen në të gjithë trupin. Kjo i bëri ata të paralajmërojnë për këtë rrezik kur konsumojnë rregullisht vaj palme. 

Arkiva

Kategoritë