Pre, Dhj 3, 2021
Banner Top
Banner Top
OBSH: Rastet me coronavirus po bien kudo përveç Evropës

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi të mërkurën se vdekjet nga coronavirusi u rritën me 10% në Evropë gjatë javës së kaluar, duke e bërë atë rajonin e vetëm botëror ku rastet dhe vdekjet me COVID-19 janë në rritje të vazhdueshme.

Dhe sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo ishte java e gjashtë radhazi që rastet janë rritur në të gjithë kontinentin.

Në raportin e saj javor mbi pandeminë, agjencia shëndetësore e OKB-së tha se kishte rreth 3.1 milionë raste të reja globalisht, rreth 1% rritje nga një javë më parë.

Gati dy të tretat e infeksioneve të coronavirusit – 1.9 milion – ishin në Evropë, ku rastet u rritën me 7%.

Vendet me numrin më të lartë të rasteve të reja në mbarë botën ishin Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania, Turqia dhe Gjermania.

Numri i vdekjeve javore nga COVID-19 ra me rreth 4% në mbarë botën dhe ra në çdo rajon përveç Evropës.

Nga 61 vendet që OBSH përfshin në rajonin e saj evropian, i cili përfshin Rusinë dhe shtrihet në Azinë Qendrore, 42% raportuan një rritje të rasteve prej të paktën 10% në javën e fundit.

Në Amerikë, OBSH tha se rastet e reja javore ranë me 5% dhe vdekjet ranë me 14%, me shifrat më të larta të raportuara nga Shtetet e Bashkuara.

Drejtori i OBSH-së për Evropën, Dr. Hans Kluge, tha javën e kaluar se Evropa ishte përsëri “në epiqendrën e pandemisë”.

Ai paralajmëroi se nëse nuk do të ndërmerreshin më shumë veprime për të ndaluar COVID-19, rajoni mund të shihte 500,000 vdekje të tjera deri në shkurt. 

Arkiva

Kategoritë