Pre, Maj 20, 2022
Banner Top
Banner Top
Mos e hudhni pjesën e mbetur të kafesë në filxhan, ajo është e mirë për kopshtin tuaj

Pasi të krijojmë një filxhan kafe të shijshëm në mëngjes, ne priremi të mendojmë se pjesa e mbetur ka përfunduar misionin dhe e hedhim në plehra.

Por, ato janë një minierë ari për të ndihmuar bimët e shtëpisë dhe kopshtin tuaj të lulëzojnë!

Kafja dhe bimët mund të duken si të kundërta polare, por hulumtimi i botuar në revistën Trends in Food Science & Technology zbuloi se llumi i kafesë i përdorur përmban shumë përbërje organike si acide yndyrore, aminoacide, polifenole dhe minerale – të gjitha këto mund të sigurojnë bimë me lëndë ushqyese shumë të shëndetshme.

Sigurisht, ekziston një shumëllojshmëri e vitaminave bimore dhe nxitësve të tjerë të ushqyesve që mund të merrni nga dyqani lokal i furnizimeve të kopshtarisë për ta bërë këtë.

Por, përdorimi i llumit të mbetur nga filxhani juaj i mëngjesit është shumë më i lirë. Nuk ka nevojë ta përdorni menjëherë, thjesht sigurohuni që ta ruani në një vend të freskët dhe të thatë dhe kontrollojeni çdo një muaj ose dy për t’u siguruar që nuk ka akumulim të lëngjeve në kavanoz. 

Arkiva

Kategoritë