Pre, Mar 29, 2024
Banner Top
Banner Top
Lakror në saç me qepë e domate

Lakrori më i mirë që keni provuar ndonjëherë.

Përbërësit:

 • 800 gr miell
 • 2-3 lugë vaj ulliri
 • Gjalpë
 • Kripë
 • 400 ml ujë
 • 1 kg domate (të prera në kubikë)
 • 2 kokrra qepë.

Udhëzimet

 1. Grijmë qepën dhe e skuqim në vaj deri sa të zbutet.
 2. Shtojmë domaten dhe e gatuajmë për rreth 30 minuta në zjarr të ulët. Gjatë gatimit mund të jetë nevoja të shtojmë pak ujë.
 3. Bejmë petat: Zëmë brumin me ujë të vakët dhe pak kripë. E punojmë mirë, e lëmë të rrijë pak dhe e ndajmë në dy copa.
 4. Hapim petën dhe e shtrojmë në një tepsi të lyer me vaj. Hedhim mbi të mbushjen dhe e mbulojmë me petën tjetër. E spërkasim me pak gjalpë.
 5. Mbulojmë saçin me prush dhe e vëmë mbi zjarr që të nxehet mirë.
 6. Vëmë saçin mbi tepsinë e lakrorit dhe e lëmë për rreth 1 minutë. Heqim saçin, e vëmë tepsinë mbi zjarr dhe e mbulojmë përsëri me saç.
 7. E pjekim për rreth 10 minuta duke e zbuluar dhe kontrolluar disa herë gjatë pjekjes. Në gjysmë të pjekjes e mbulojmë lakrorin me letër alumini që të rrijë më mirë peta.
 8. Ju bëftë mirë!

Youtube

Arkiva

Kategoritë