Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Ky është zakoni numër një që duhet të hiqni dorë nëse keni inflamacion

Inflamacioni, veçanërisht inflamacioni i zorrëve, ka qenë një nga temat kryesore së fundmi. Simptoma të tilla si dhimbje, ënjtje, lodhje, shqetësim gastrointestinal, plagë në gojë dhe çrregullime të humorit mund të jenë shenja të inflamacionit. Nëse i vërejmë dhe na shkaktojnë probleme, duhet të provojmë procedura për të reduktuar inflamacionin.

Reumatologia Elizabeth Ortiz ndan këshillën e saj më të madhe dhe gjëra të tjera që duhen mbajtur parasysh.

Pra, sipas doktor Ortiz, ushqimi i dobët kontribuon më së shumti në zhvillimin e inflamacionit.

“Dieta ka të bëjë shumë me inflamacionin – është e gjitha në zorrë. Unë zakonisht i këshilloj pacientët që të shikojnë marrjen e ushqimit për fillim. Më pas ne mund të dalim me një plan për t’u siguruar që ushqimi po funksionon për ta”, tha ajo për Parade. Në mënyrë të veçantë, ajo pyet pacientët nëse po hanë ushqime që shkaktojnë inflamacion, ushqime shumë të përpunuara dhe nëse hanë mjaft fruta dhe perime.

Disa shembuj të ushqimeve inflamatore përfshijnë mishin e kuq, produktet e pjekura dhe ushqimet e skuqura. “Këto ushqime mund të ndryshojnë bakteret e zorrëve, të cilat më pas mund të ndërveprojnë me sistemin tonë imunitar dhe përfundimisht të çojnë në inflamacion”, shpjegoi reumatologia. Përndryshe, ushqimet anti-inflamatore përfshijnë, por nuk kufizohen në salmon, agrume dhe speca.

Ushqimi nuk është e vetmja gjë që duhet marrë parasysh

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO) rekomandojnë që të rriturit të konsumojnë të paktën pesë racione, ose afërsisht 400 gram, fruta dhe perime në ditë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Megjithatë, ushqimi nuk është e vetmja gjë që duhet marrë parasysh kur bëhet fjalë për reduktimin e inflamacionit. Ortiz gjithashtu thekson rëndësinë e gjumit cilësor.

“Të shkosh në shtrat në të njëjtën orë çdo natë, të zgjohesh në të njëjtën kohë dhe të flesh gjashtë deri në tetë orë ndihmon sistemin imunitar të qëndrojë i ekuilibruar dhe mund të reduktojë inflamacionin”, përfundoi reumatologia.

Youtube

Arkiva

Kategoritë