Enj, Qer 17, 2021
Banner Top
Banner Top
Krenaria e kuzhinës romane, ja si të përgatisni spaghetti Carbonara

Spaghetti Carbonara

200 g djathë (50 g per person, 30 g pecorino dhe 20 g parmigiano)
2 vezë të plota edhe 4 të verdha
200 g pancete 
Piper i zi i bluar
500 g makarona spaghetti

Kërcasinim pancetën derisa të bëhet krokante

Ziejmë makaronat sipas udhëzimit në paketim.

Rrahim në tas vezët, djathrat dhe piperin e zi.
Kullojmë makaronat nga uji duke lënë vetëm pak në fund, i ftohim pak duke i përzier me pirun dhe shtojmë pancetën e kërcanisur edhe kremin e vezëve. I përziejmë derisa të krijohet kremi dhe i shijojmë të nxehta me shumë piper të zi të bluar në çast.

Arkiva

Kategoritë